Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rektör eskiye yüklendi

Giriş Tarihi: 27.4.2013

Rektör Kurtcephe, Edebiyat Fakültesi binası açılışında selefi Akaydın'ın dönemini isim vermeden eleştirdi

Uzun süredir Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi ile aynı binada eğitim veren Edebiyat Fakültesi, kendi binasına kavuştu. Yeni fakülte binasının açılışını AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe yaptı. 48 derslik ve 4 amfi ile eğitim verecek bina 20 milyon liraya mal oldu.

SİYASET YUVASIYDI

Rektör Kurtcephe, bugünün Büyükşehir Belediye Başkanı olan selefi Mustafa Akaydın'ın dönemini eleştirdi. Geçen yıllarda üniversitenin bilim yerine siyaset ürettiğini söyleyen Kurtcephe, şunları söyledi: "AÜ ben rektörlük görevini devir aldığım zaman Türkiye'nin adını siyasi söylemleri ile duyuran, bilimi bırakıp, siyaseti ile öne çıkan bir üniversite olarak tanınıyordu. Adı var ama kendisi küçük Anadolu'nun bir üniversitesi konumundaydı. O zaman benim ilk demecim şu olmuştu: 'Bizim görevimiz nitelikli insan yetiştirmek ve kimsenin erişemediği bilgileri toplumun hizmetine sunmaktır.' O günden bu yana çok büyük mesafe kat ettiğimizi gören her göz fark ediyor. 2008'de 9 fakültesi 3 binası olan 16 bin 474 öğrencisi ile Türkiye'nin küçük üniversitelerinden biri sayılan AÜ, bugün 18 fakülte, 7 enstitü, 4 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 1 konservatuar ve 46 bin öğrenci, bin 66 öğretim üyesi, bin 324 öğretim elemanı, 7 bin 588 çalışanı ile Türkiye'nin en büyük ilk 5 üniversitelerinden biri haline gelmiştir."

3 AÇILIŞ BİRDEN
Açılış konuşmasının ardından Edebiyat Fakültesi ve fakülte binası bünyesinde faaliyet gösterecek olan Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü törenle eğitime açıldı. Beraberindeki heyet ile birlikte binayı gezen Kurtcephe, enstitü içerisinde yer alan Fora Yelken: Akdeniz ve Gemileri adlı sergiyi de açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rektör eskiye yüklendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN