Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu arsaya ne olacak

Giriş Tarihi: 28.4.2013

Isparta eski İl Özel İdare binasının yerine 'ne yapılacağı' tartışmalarına Mimarlar Odası Isparta Şubesi de katıldı

Isparta'da tartışmalara yol açan eski İl Özel İdare binasının yerine 'ne yapılacağı' tartışmalarına binanın yıkımı gerçekleştikten sonra Mimarlar Odası da katıldı.

SICAK BAKMIYORLAR

Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu, altı otopark üstü yeşil alan önerilerine sıcak bakmadığı mesajını verirken, şahsi görüşünün sembol bir yapı yapılması yönünde olduğunu belirtti. Gündemdeki tartışmaları da 'Bu konu şehrin meselesidir' diyerek değerlendiren Kuyu, "Uzun bir süredir Isparta kamuoyunu meşgul eden 'İl Özel İdare binası' yıkımı nihayet gerçekleşti. Büyük bir memnuniyet duyduk ki, deprem dayanıksızlığı raporlanmış olan atıl bir yapı şehrin kullanımına tekrar kazandırılmak adına, geç kalınmış olsa da yıkılmış ve önemli bir adım atılarak şehir belleğindeki acı tatlı anılarıyla bu bina artık Isparta'da 'Yok'. İlk günden beri ifade ettiğim üzere artık 'yıkımdan daha önemli olan konu bu 'yok' luğun ne şekilde doldurulacağı konusu' Kritik ve hassas dönem şimdi başladı. Tartışmalar muhakkak olacak ama saygı çerçevesinde olduğu sürece yararlı olur" dedi.

ŞEHRİN MESELESİDİR
Kuyu, "Şehir bir bütündür. Şehir merkezi kentin ana vitrinidir. Şehrin tanımını yapan en önemli ifade alanıdır. Dolayısıyla şehrin merkezinde oluşan şehir merkezinin dönüşümünü sağlayan her türlü yapılaşma hareketi 'oldu bittiyesen ben kavgasına, siyasete veya kişisel ben bilirim egolarına' heba edilemeyecek kadar 'şehrin meselesidir', tüm şehir konuşmalı, tartışmalı ve sonucunda teknik, bilimsel doğrularla kamuoyunun meyilleri dengelenmelidir" diye konuştu.

SEMBOL YAPI OLSUN

Mimarlar Odası Başkanı bina alanıyla ilgili şahsi görüşünün parselin, kent kimliğine, tarihi ve çevresel değerlere saygı duyan halkın kullanımını en üst düzeyde sağlayan, karma (kültürel, ticari, kamusal) kullanımlı, Isparta'yı hatırlatan ve tanımlayan 'Sembol Bir Yapı' yapılması olduğunu vurguladı. Kuyu, "Farklı mimari yaklaşımlarla kamuya açık kullanım veya kamusal alanlar yapının her bölgesine taşınabilir, kamu yararı böylece hem ekonomik, hem sosyal, hem kültürel anlamda sağlanmış olur" ifadelerini kullandı.

MİMARLARDAN YOL HARİTASI ÖNERİSİ
Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu, kamuoyundaki görüş ve tartışmaları da gözönüne alarak görüşlerin madde madde sıraladı... Yol haritasında mihenk taşları: 1. Rant arayışı olmamalıdır 2. Kamu yararı ön planda olmalıdır. Parselin özel ve değerli konumu açısından kamu yararının farklı düzlemlerde ele alınması gereği vardır. 3. Konuya ilişkin ekonomik, kültürel, sosyal, teknolojik alternatif önerilere ilişkin tüm olumlu ve olumsuz yönleri, getirilerigötürüleri net olarak ortaya konulmalıdır. 4. Kent merkezinin dönüşümü bütüncül yapılmalıdır. Kamusal alan tanımları ve kullanımı 'özel' çalışılmalıdır. Kent meydanı ihtiyacı açıktır. Ancak bölgesel anlamda kent merkezi çalışılırsa bu sorun çözülür. 5. Bu veriler uzman bir ortak akıl kurulu oluşturularak teknik ve bilimsel çalışmalarla raporlanmalıdır. Kişisel görüşlere bırakılmamalıdır. 6. Halkın görüşü bu net rapora istinaden tekrar alınmalıdır. Bu parsel halkın malıdır. Kararlarda halkın görüşü ön planda tutulmalıdır. Kendi arsamız olsa ne isterdik empatisi yol gösterici olabilir...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu arsaya ne olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN