Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruslara açık bir kapı

Rusların hukuki sorunları Antalya'da ele alındı. TBMM Türkiye-Rusya Parlamentolararası Grubu Başkanı Salih Kapusuz, 'Benim soyadım Kapusuz. Kapısı herkese açık demek' dedi

Giriş Tarihi: 29.4.2013
Antalya'da gerçekleşen konferansta, Türkiye'de yaşayan Rusların hukuki sorunları masaya yatırıldı. Rus Sanat ve Kültür Derneği ile Rusya Dostluk ve Kültür Derneği'nin organize ettiği konferansta, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Türkiye-Rusya Parlamentolararası Grubu Başkanı Salih Kapusuz ile Rusya Parlamentosu DUMA Milletvekili, Rusya- Türkiye Parlamentolararası Grubu Üyesi Vasiliy Vasilyeviç Jurko birer konuşma yaptı.

KANUN

Kapusuz, halkların kaynaşmasının avantajlarının yanı sıra bir takım problemleri de bünyesinde bulundurduğunu söyledi. Sıkıntıların çözümü noktasında Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu hazırladıklarını ve 11 Nisan'da çerçeve niteliğindeki kanunun çıktığını ifade eden Kapusuz, "Türk vatandaşlarının hakları nasıl güvence altındaysa, sizin haklarınız da yasal güvence altındadır" diye konuştu.

KAPIM HEP AÇIK

Kanunla ilgili sıkıntı ve taleplerin kendilerine bildirilmesini isteyen Salih Kapusuz, "Bu çalışmalardan sonra yeni ihtiyaçlar doğarsa, biz sizlerin Ankara'da açık kapınızız. Benim soy ismim de Kapusuz. Kapısı herkese açık demektir. Her türlü katkıyı vermek üzere emrinizde olduğumuzu ifade ederim" diye konuştu. Rusya ve Türkiye'nin bu coğrafyanın en önemli iki ülkesi olduğunu ifade eden Kapusuz, "Bu iki ülkenin vatandaşlarının frekansı, kültür yapısı, birbirine benzeyen birçok yönlerinin varlığı, bizim bu coğrafyada daha yakın olmamızı ve birlikte gayret etmemizi, insanlık adına örnek olacak birçok adımı atmamızı kolaylaştıracak" diye konuştu.

ANTALYA AŞIĞI RUS VEKİL

Rusya Parlamentosu DUMA Milletvekili, Rusya-Türkiye Parlamentolararası Grubu Üyesi Vasiliy Vasilyeviç Jurko, sade vatandaş olarak Antalya'ya çok kez tatile geldiğini belirterek, Antalya'da Rus vatandaşlarına saygı gösterildiğini söyledi. Türkiye'de yaşayan Rusların sorunlarını çözmek için her zaman hazır olduklarını ifade eden Jurko, bunu Türkiye'nin iç işlerine karışmadan yapacaklarını söyledi.

28 BİN RUS YAŞIYOR

Rusya Antalya Başkonsolosu Aleksander Tolstopyatenko ise Antalya'da 28 bin Rus vatandaşının yaşadığını belirterek, Rus vatandaşlarına dünyanın birçok noktasında gösterilmeyen ilgi ve saygının Türkiye'de gösterildiğini söyledi. Rusya Parlamentosu DUMA Milletvekili Yardımcısı, Rus-Türk ilişkileri uzmanı Ramin Gasimov ise Antalya'nın güneşli havasının Rusları kendisine çektiğini belirterek, "Gün geçtikçe daha çok Rus vatandaşı Antalya'da yaşamaya karar veriyor" dedi. Gasimov, bu unsurun iki ülkenin ekonomik işbirliği yapmasına da katkı sağladığını söyledi.

YABANCI MECLİSİ
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise Konyaaltı bölgesinde yaklaşık 10 bin Rus vatandaşının konut sahibi olduğunu belirterek, "Özellikle Liman Mahallesi'nde yoğun bir Rus nüfusu var. Liman Mahallesi'nin yaklaşık yüzde 35'ini Ruslar oluşturuyor. Yabancı sayısının yüksek olduğu bir ilçeyiz. Konyaaltı Belediyesi olarak, Yabancı Meclisi kurmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruslara açık bir kapı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN