Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekerlekler finişe döndü

Antalya'da ilk kez düzenlenen tekerlekli sandalye yarışmasına katılan engelliler, finişe ilk varan olmak için kıyasıya mücadele etti

Giriş Tarihi: 29.4.2013
Antalya'nın, engellilerin daha özgür yaşayabileceği bir kent olduğunu göstermek adına ilk kez düzenlenen Antalya Tekerlekli Sandalye Yarışması'nda, engelliler finiş çizgisine ilk varan olmak için ter döktü. Hava sıcaklığının 34 dereceye çıktığı günde Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 5 kategorideki yarışmada, profesyonel tekerlekli basketbol oyuncuları 1 kilometre, diğer 4 kategoridekiler ise 500 metre mesafede mücadele etti. Yarışma öncesi protokolün katıldığı gösteriş koşusunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve ünlü dansçı- oyuncu Hasan Yalnızoğlu da yer aldı.

SAHNEYE KENDİSİ ÇIKAMADI

Yarışmadan önce konuşmalar yapıldı. İlk konuşmacı tekerlekli sandalye basketbol oyuncusu Ramazan Uçar, merdivenle çıkılan sahneye davet edilince şaşkınlık yaşandı. Görevlilerin Uçar'ı tekerlekli sandalyesini kaldırıp sahneye çıkarmasıyla sorun çözüldü. Geçen yıllarda Antalya'da istedikleri gibi gezemediklerini hatırlatan Uçar, "Kaldırımlarda yapılan yeni düzenlemelerle artık özgürce gezebiliyoruz. Başkan Akaydın'a yaptıklarından dolayı tüm engelliler adına teşekkür ediyorum" dedi.

HERKES ENGELLİ OLACAK
Antalya'da ilk kez yapılan yarışmanın gelenekselleşeceğini gördüğünü belirten Akaydın ise, engelliler için yaptıkları birçok proje olduğundan bahsetti. Engelli olmanın herkes için geçerli bir durum olduğunun altını çizen Akaydın, "Kimisi doğuştan engelli. Ama insan yaşlanınca da engelli oluyor" şeklinde konuştu. Gösteri koşusunda en geride kalan Akaydın, "Adalelerin çok güçlü olması lazım, nefes nefese kaldım" dedi. Tekerlekli sandalyedeyken kendisini nasıl hissettiği sorulan Akaydın, "Allah kimseyi düşürmesin ama çok güvenli bir araç" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekerlekler finişe döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN