Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali korkuttu etiketlendik

Antalya'da etiketsiz ürün satanlara ağır para cezaları kesileceğini öğrenen esnaf, ürünlerini etiketlendirmeye başladı. Yaşanan durum ticari asayiş geliyor olarak yorumlandı

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın etiketsiz ürün satan esnafa ceza kesileceğini açıklamasının ardından, dükkanlarda gözle görülür değişiklikler yaşanmaya başladı. Özellikle turistlerin yoğun olarak bulunduğu Kalekapısı ve civarındaki esnaf, sattığı ürünlerin tamamına yakınını etiketlendirdi. Kalekapısı Esnafları Koruma ve Kalkındırma Derneği (KALEDER) Başkanı Hasan Kilit, 6 yıl önce başlattıkları etiket uygulamasına bu sezon daha da önem vereceklerini söyledi.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Dernek tarafından hazırlanan "Güvenli Alışveriş" fiyat etiketlerini esnafa dağıttıklarını ifade eden Kilit, "Her sokağımızın bir temsilcisi var. Bu arkadaşlar sokak üzerinde bulunan esnafı gözlemleyecek. Ürünlerinde etiket bulunmayan esnaf anında uyarılacak. Ayrıca yönetim olarak bizlerde etiket kontrollerini haftada bir düzenli olarak yapacağız" şeklinde konuştu.

TİCARİ ASAYİŞ

Kalekapısı bölgesinin Antalya'nın en güvenli çarşılardan biri olduğunu belirten Kilit, "Burası sadece asayiş yönünden güvenli bir bölge olarak anılsın istemiyoruz. Gelen misafirlerimize tek fiyat güvencisi de vermemiz gerekir. Bunun adı ticari asayiştir. Uygulamamızı kararlıkla sürdüreceğiz" dedi.

60 işyerine etiket cezası

Antalya Ticaret Müdürlüğü Şube Müdürü Muzaffer Gezik, Manavgat'ta 700 işyerinden 60'ının etiketsiz ürün sattığını tespit ettiklerini bildirdi.

BİR ÜRÜN 291 LİRA
İl Ticaret Müdürlüğü Şube Müdürü Muzaffer Gezik, oluşturulan 20 kişilik ekiple ilçedeki 5 noktada denetim yaptıklarını kaydetti. Manavgat'ta yaklaşık 700 işyerini denetlediklerini belirten Gezik, 60 işyerinin etiketsiz ürün sattığını tespit ettiklerini açıkladı. Manavgat'ın etiket kullanımında il merkezinden daha iyi durumda olduğuna değinen Gezik, denetimler sırasında kullanılmayan her etiketsiz ürün için 291 lira ceza uygulandığına dikkati çekti. Gezik, "Amacımız, kimseyi mağdur etmek değil, etiket koyma alışkanlığını yerleştirmek. Manavgat'ta Kapalı Çarşı'da sorun halledilirse pek fazla problem kalmaz" dedi.

BELGE DENETİMİ

Gezik, Manavgat'ta garanti belgesi ve kullanma kılavuzu üzerine de denetim yapacaklarını ürün başına 291 lira idari ceza uygulanacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali korkuttu etiketlendik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN