Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ormancıdan erken alarm

Hava sıcaklıklarının aniden artmasıyla birlikte orman yangınları ile mücadelede yeni bir döneme girildi. En sıcak yaza girilirken ormancılar da alarm durumuna geçti

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Bu yaz son yılların en yüksek sıcaklıklarının yaşanacak olması Orman Bölge Müdürlüğü'nü alarm durumuna geçirdi. Aşırı sıcaklar ile birlikte yangın riskinin artması, ilave tedbirler almayı zorunlu hale getirirken, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri yaz sezonunu en az kayıpla kapatmak için çalışmalarına başladı.

GERİ DÖNÜLMEZ KAYIPLAR

Uzmanlar, sıcaklığın arttığı öğlen saatlerinde dışarı çıkılmaması konusunda halkı uyarırken, bir başka önemli bir uyarı da Orman Bölge Müdürlüğü'nden geldi. Kavurucu sıcakların ormanlar üzerinde büyük bir tehdit oluşturduğunu hatırlatan müdürlük yetkilileri, vatandaşların yapacağı en ufak dikkatsizlik ve ihmalin geri dönülmez kayıplara neden olacağını ifade etti.

GEÇEN YIL

2012 yılında alınan önlemler ve vatandaşların gösterdiği duyarlılık nedeniyle çıkan 209 yangında toplam 651 buçuk hektar alan kül olurken bu rakam son 10 yılın ortalamasının oldukça altında kaldı. Geçen yılın en büyük yangını sayılan Güzelbağ yangında 210 hektarlık ormanlık alan zarar gördü. 2012 yılının en büyük yangını olarak kayıtlara geçen bu olayı, Serik'te çıkan ve 150 hektar alanın kül olmasına neden olan yangın takip etti.

İHMAL VE KASIT

Söndürme çalışmalarının ardından yapılan incelemelerde 60 yangının ihmal ve dikkatsizlikten, 44'nün kasten, 11'inin enerji nakil hatlarından, 28'inin ise yıldırım düşmesi nedeniyle çıktığı tespit edildi. 66 yangının sebebi ise henüz belirlenemedi. Bin 220 personel ile yangınlara müdahale eden Orman Bölge Müdürlüğü, 47 ilk müdahale aracı, 97 arazöz, 30 su ikmal aracı, 13 dozer, 9 greyder, 9 treyler, 4 helikopter ve 1 uçak ile alevleri söndürdü. Ayrıca 49 gözetleme kulesine destek olarak kurulan 20 kameralı gözetleme sistemi ormanlık alanları 24 saat gözetliyor.

SICAKLARA DİKKAT

Orman yangınlarının yüzde 97'sinin insan kaynaklı etkenler nedeniyle çıktığını belirten Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, 2013 yaz sezonu için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını ifade etti. Okul, köy kahveleri ve cami gibi yerlerde ormanlar ve orman yangınları konusunda bilinçlendirme çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Gökçöl, "Sıcaklıkların artması ile birlikte ormanlara daha duyarlı yaklaşmalıyız. Ormanlarımızı korumak ve gelecek nesillere aktarmak herkesin görevidir. Büyük kayıpların yaşanmaması için bölge müdürlüğü olarak çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Bu yılı en az hasarla kapatmak için tüm ekiplerimiz seferber olmuş durumda" dedi.

İLK MÜDAHALE SÜRESİ ÖNEMLİ
Orman yangınına ilk müdahalenin en kısa zamanda yapılmasının çok önemli olduğunu aktaran Gökçöl, "Şu an orman yangınlarına ilk müdahale süremiz 18 dakika. Bu süreyi 15 dakika ve altına çekmeyi hedefliyoruz. Burada vatandaşlarımızın bizlere yapacağı katkılar çok önemli. Halkımız dumanı ya da alevleri fark ettiği anda lütfen 177 numaralı telefonu arayıp bize ihbarda bulunsun. İhbar ne kadar kısa sürede gerçekleşirse bizimde yangına müdahalemiz o kadar çabuk olacaktır" şeklinde konuştu.

MAYIS AYINA DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ölçümler, aşırı sıcakların Mayıs ayının ilk günlerinden itibaren kendisini hissettireceğini gözler önüne serdi. Son 50 yıllık istatistiklere göre Antalya'nın Mayıs ayı sıcaklık ortalaması 20 derece iken 1 Mayıs itibariyle termometreler 34 dereceyi gösterecek. Ayın ortalarına doğru sıcaklıklarda 5 derecelik bir düşüş yaşanacak ve hissedilen sıcaklık 29 derece seviyesine gerileyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ormancıdan erken alarm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN