Başkan adayları değil listeler yarışacak

2009'da sonucu Tanır ve Yılmaz etkilemişti. Tanır, ATSO seçiminde başkan adaylarının değil yönetim kurulu listelerinin seçim yarışı yapacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) 2009 yılında gerçekleşen son seçimlerinde, son yılların en büyük rekabeti yaşanmıştı. Yaklaşık 15 bin üyenin oy kullandığı seçimlerin ardından sonuçlar netleşmemiş, 1 hafta sonraki yönetim kurulu seçimi de kıyasıya rekabetle geçmişti. 2013 yılında da benzer bir rekabetin yaşanması bekleniyor. 2009 yılındaki seçimler, bazı yönleriyle de bu seçime ışık tutuyor.

BUDAK 5 OYLA KAZANMIŞTI

2009 yılındaki yönetim kurulu seçimlerinde 131 meclis üyesinin 130'u oy kullanmış, Çetin Osman Budak 65 oy alarak ipi göğüslemişti. Rakibi Hamdi Güneş ise 60 oy alırken, 5 oy ise geçersiz sayılmıştı. Çetin Osman Budak 65 oy alırken, listesindeki Mustafa Yılmaz ise 68 oyla en fazla oyu alan isim olmuştu.

İKİ KRİTİK HAMLE
ATSO'nun 2009 seçimlerinde sonucu etkileyen iki önemli isim ise Nafiz Tanır ve Ali Yılmaz olmuştu. Nafiz Tanır, yönetim kurulu seçimlerinde son oy kullanan grubun başındaki isimdi. Toplam 6 üyenin kullanacağı oy, seçimin kaderini belirleyecekti. Tanır ve beraberindeki 5 meclis üyesi Budak yönetimine destek verdi. Bir diğer kritik isim Mevlana Petrol'ün sahibi Ali Yılmaz ise müdürü Mücahit Turgut'u Çetin Osman Budak'ın listesine koyarak, 5 oy desteğini Budak'tan yana kullanmıştı. Bu iki kritik hamle seçimin kaderini değiştirdi. Nafiz Tanır ve Ali Yılmaz 2009 seçimleriyle ilgili ilk kez konuştu. Kendisiyle beraber 6 meclis üyesinin seçimin kaderini belirlediğini anlatan Nafiz Tanır, "O günün koşulları onu gerektirdi. Bu yönetimin yararlı olacağına inandık" dedi. Bu seçimler için ise 4 Mayıs sonrası istişarelerde bulunacaklarını anlatan Tanır, "Öncelik meclisten çıkmak. Onun sonrasında karar verilecek. Şu an iki başkan adayı da tecrübeli isimler. Yetkin isimler. Ancak iyi bir yönetim kurulunun oluşması önemli. Daha verimli çalışacak bir yönetim kurulunun gelmesi önemli.

SEÇİMİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Ali Yılmaz, seçimin ilk bölümünde durumun eşit gittiğini hatırlatarak, son anda kullandıkları oyla seçimin kaderini değiştirdiklerini anlattı. Son güne kadar karar vermek için beklediklerini anlatan Ali Yılmaz, "Seçimde son oyları kullandığımız için farklı bir durum oldu. Arkadaşlarımızla anlaştık. Sektörümüze ve Antalya'ya faydalı olacağına inandık ve oyumuzu kullandık" dedi. 2009 yılında aldıkları karala ilgili konuşan Yılmaz, "Bugün bakınca, aldığımız karardan memnun olmadığımız yönler de var. Ama genel anlamıyla aldığımız karardan memnunuz" diye konuştu

TOBB'DA TEMSİL ÖNEMLİ
Aldıkları kararı etkileyen konuları anlatan Ali Yılmaz, "Aldığımız kararda ATSO'nun TOBB'da temsil edilmesi önemliydi. Bu konuda Budak daha avantajlıydı. Çünkü Kemal Özgen TOBB'dayken, Budak da yardımcısıydı. Sektörel sorunların çözümünde, TOBB'un tavrı etkili oluyor. Ali Yılmaz, iki aşamalı olan seçimde, 49 meslek grubunda yapılan seçimlerde başkan adaylarının öneminin olmadığını belirterek, "Yönetim kurulu seçimlerinde ise başkan adaylarının önemi büyük. Ama sürpriz adaylar da çıkabilir" dedi.

'NAFİZ TANIR NİYE ADAY OLMASIN?'
İlk seçimin ardından sürprizlerin yaşanabileceğini, başka adayların da çıkabileceğini vurgulayan Ali Yılmaz, "Önce ilk seçimler yapılmalı. Başkan adayları, ardından ortaya çıkmalı. İlk seçimlerden çıktıktan sonra, niye Nafiz Tanır başkan adayı olmasın. Çok daha iyi yapar tüm adaylardan" dedi.

MÜTEAHHİTLER DAHA İYİ TEMSİL İSTİYOR
ATSO'DA seçimlerin en kritik grubu, 5 meclis üyesi çıkarması beklenen 30'uncu (İnşaat sektörü) grup olacak. Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Sayın'ın da yer aldığı 30'uncu grupta, ilçelerdeki müteahhit dernekleri birlikte liste oluşturdu. Muratpaşa Müteahhitler Derneği Başkanı Musa Koçak, "Yıllardır inşaat sektörünün ATSO'da hakkıyla temsil edilmediğini öngörüsüyle ilçe dernekleri birleşerek listeyi oluşturduk. Aynı zamanda ATSO'nun başkanını belirleyecek sayıya sahip grubun arka planda kalması doğru değil. Listemiz büyük katkılar sağlayacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan adayları değil listeler yarışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN