10 numarayla savaş bürokrasiye kurban

Antoil'in patronu Ali Yılmaz'dan 10 numara yağ isyanı geldi. Yılmaz, 10 numara yağla mücadelede polisin, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yalnız bırakıldığını söyledi

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Antalya'nın ulusal çapta tek petrol dağıtım şirketi Antoil'in patronu işadamı Ali Yılmaz'dan, 10 numara yağ denetimi isyanı geldi. 10 numara yağ olarak bilinen akaryakıta dönüştürülmüş solvent ve baz yağların kullanılmasıyla mücadelede yaşanan sıkıntıları anlatan Yılmaz, eleştiri oklarını özellikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yöneltti. Yılmaz, "Organize Suçlar Şube Müdürlüğü dışında, 10 numara yağla ilgili ciddi çalışma yapan kurum yok. Organize Suçlar Şube Müdürlüğü de mücadelede yalnız kalıyor" dedi.

TEKRAR YÖNELİM VAR

Yılmaz, 10 numara yağ kullanımının hem kazalarda onlarca insanın ölümüne, hem de milyarlarca liralık vergi kaybına neden olduğunu, ayrıca çevreye de önemli zarar verdiğini vurguladı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki (ATSO) sektör temsilcileri olarak yaptıkları çalışmaların da etkisiyle, 10 numara yağda ÖTV'nin arttırılarak, akaryakıtla eş değer hale gelmesinin sağlandığını hatırlatan Yılmaz, "Bu 10 numara yağ kullanımını biraz önledi. Ancak akaryakıt fiyatları artınca makas açıldı ve 10 numara yağa tekrar yönelim oldu" dedi. Bunun üzerine, ATSO yönetiminde 2 seyyar egzoz ölçüm cihazı alma kararı çıkardıklarını anlatan Yılmaz, "Yollarda kontrol yapılarak caydırıcı cezalar kesilmesi, 10 numara yağ ile mücadelede çok önemli. Ama biz bu çalışmayı yaparken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden destek göremedik, seyyar cihazın alımını yapabilmek için teknik şartname rica ettik. Çok ayak sürüdüler. 3 ayda şartnameyi zor aldık. Yaz sezonu öncesi başlayacaktık ancak gecikme oldu. Şimdi satın alma sürecindeyiz" diye konuştu.

TELEFONLARA ÇIKMIYORLAR

Cihazın alınmasının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne teslim edileceğini anlatan Yılmaz, "Cihaz teslim edilmek üzere. Ama Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekibi hala kaçıyor, telefonlara bile çıkmadılar. Onları göreve çağırıyoruz" dedi. Yılmaz, daha alım aşamasında sıkıntı çıkaran müdürlüğün araçların tesliminin ardından da bu denetlemeleri savsaklamasından endişe ettiklerini anlattı. Yılmaz, toplu ulaşım araçlarının duraklarda, turizm araçlarının ise bekleme alanlarında denetlenebileceğini söyledi. Çevre İl Müdürlüğü ise konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 numarayla savaş bürokrasiye kurban
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN