Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın vizyon projeleri

Giriş Tarihi: 4.5.2013

Ak Parti'nin düzenlediği Antalya Kent Ekonomisi Forumu'nda Antalya'nın vizyoner proje başlıkları belirlendi. Yapılan oylamada 17 vizyon proje arasında, en çok oy hızlı trene çıktı

Ak Parti, siyasi partiler, yerel yönetimler ve STK temsilcilerinden oluşan 85 kişilik Antalya lobisi oluşturarak düzenlediği Kent Ekonomisi Forumu'nda (KEF) güçlü bir Antalya için hükümetten yapılması istenen-beklenenleri sordu. Forumda 17 madde belirlendi. Bunlar arasından ilk 5'i bulmak adına yapılan seçimde, hızlı tren, turizmin çeşitlendirilmesi, Antalya kent planı hazırlanması, üniversite-teknokent ve OSB'nin beraber çalışacakları uygulama merkezi kurulması ve Kaleiçi'ni canlandırma projeleri öne çıktı.

ANTALYA ORTAK AMAÇ

Partisinin 2023 vizyonunu ortaya çıkarmak için tüm illerde KEF yapıldığını açıklayan Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, çıkan sonuçların Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletileceğini söyledi. Partisinin yalnızca il yönetimi ve milletvekillerinin değil, kentin kanaat önderlerinden de fikir almak istediğini vurgulayan Köse, ortak amacın Antalya markasını güçlendirmek olduğunu söyledi.

3'ER VİZYON PROJE

Forumda katılımcılara, kentin ekonomisini güçlendirmek adına önümüzdeki yıllarda hangi yönde ve nasıl gelişme sağlanması gerektiği gibi 10 farklı soru soruldu. Ardından masa çalışması yapıldı. Her masa görüşlerini aktarması için bir sözcü seçti. Uzman raportörler, tartışma ve fikirleri not etti. Her masa, her soruya karşılık 3 vizyon projesi sundu.

ÖNCE 17 VİZYON BELİRLENDİ
Böylelikle katılımcılar öncelikle 17 vizyoner projeyi belirledi. Ardından bunların içinden ilk 5, yapılan oylama ile belirlendi. İlk 5 vizyoner projenin ardından gelenler ise şunlar oldu: "Tarım-turizm- sanayi ve ticaret entegrasyonunun sağlanması. Ticaret-kongre ve sergi salonları ile EXPO 2016'nın aktif olarak tanıtımı ve kullanılması. Antalya Havalimanı'nın aktarma merkezi haline getirilmesi. Arazi rehabilitasyonu ve tarım alanlarının oluşturulması. Antalya'ya 7 yapay ada yapılarak 7 bölgenin tanıtılması. Alternatif yatırım alanlarının oluşturulması ve elektronik-bilişim sektöründe gelişim sağlanması. Antalya'nın logosu, sloganı, kent portalı ve simge anıtının oluşturulması, sosyal medyada tanıtılması. Döşemealtı Sevgi ve Çocukevi projesi ve yöresel ürünlerin turizme kazandırılması; engellerin eğitimi, yaşamlarının kolaylaştırılması ve istihdama kazandırılması. Film stüdyoları ve Disneyland projesi. Batı Akdeniz bölgesinde turizm ve tarım odaklı yeni bir kentsel dönüşüm ve planlama yapılması. Antalya sanayisinin gelişmesi için yeni bir OSB kurulması ve deniz endüstrisinin gelişebilmesi için liman sahasının yeniden düzenlenmesi. Antalya Müzesi'nin geliştirilerek genişletilmesi ve yeni müzeler açılması."

13 PROJE DAHA

FORUMDA kentin vizyonuna katkı sağlayacak 13 proje ise şöyle belirlendi:
1- Kent merkezine turist çekmek için Anadolu'nun 7 bölgesinin kültüryemek ve folklorunu yansıtan Anadolu Park projesi
2- 'Made in Antalya' markası oluşturulması
3- Agro-Park projesi ve Organik Tarım Köyü Projesi
4- S erbest sağlık bölgesi kurulması
5- Yazlık Cumhurbaşkanlığı Köşkü projesi
6- Binicilik ve at merkezi projesi
7- Antalya'nın antik kentlerinin tanıtımını içeren Yaşayan Antik Kentler Projesi
8- Uluslararası futbol okulunun oluşturulması
9- Organik gıdalar merkezi ve organik tohum bankası
10- Gastronomi meslek lisesi ve gastronomi ve aşçılık okulları
11- S ıfır emisyon ve sıfır atık kent projeleri
12- 2015 yılının Antalya'da sağlık turizmi ilan edilmesi
13- Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinin kurulması

ELEŞTİREL SORULAR

Toplantının sonunda gazeteciler, Köse'ye partisinin, başta hızlı tren isteği gibi sürekli dillendirilen bu projeleri zaten bildiği, kendisinin bunları yapacak iktidar partisi üyesi değil de bir STK temsilcisi gibi konuştuğu, KEF'in yerel seçimler amaçlı bir proje olup olmadığı, bu konuların sürekli konuşulduğu ama sonuca varılamadığı gibi eleştirel sorular yöneltti. Bu sorulara kızan Köse, gazetecilere CHP'li muhalefetmiş gibi davrandıkları eleştirisini getirdi. Partisinin isteğinin sivil toplum örgütlerinin katılımını sağlayıp fikirlerini öğrenmek olduğunun altını çizen Köse, "Biz tabiî ki sorunları ve istenenleri biliyoruz. Örneğin sondajlara sayaç takılması kanunun geri çekilmesini sağlamak, okul projesi gibi çözümler ürettik. Satır aralarından polemik çıkartıyorsunuz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın vizyon projeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN