Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En iyiler geliyor

Kore'den İspanya'ya 6 yabancı ve ödüllü 5 yerli oyunun sahneleneceği 4'üncü Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali'nde, tiyatronun en iyileri buluşuyor

Giriş Tarihi: 4.5.2013
İspanya'nın sözsüz oyunu, Güney Kore'nin dans tiyatrosu, Arnavutluk'un sahnedeki görsel şovu, Türk topluluklarının ise ödüllü oyunlarının buluşturulacağı 4'üncü Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, 17-27 Mayıs tarihlerinde Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

KORE'NİN DAVUL ŞOVU

Geleneksel olarak Cumhuriyet Meydanı'nda ücretsiz gösteriyle başlayan festivalin açılışı, Kore Ulusal Tiyatrosu'nun 40 kişilik davul şovuyla olacak. Açılışın ardından tüm oyunlar Haşim İşcan Kültür Merkezi sahnelerinde gösterilecek. Pazartesinden itibaren biletler 10 TL'den satışa sunulacak. Bu yıl Almanya, İspanya, Romanya, Arnavutluk, Güney Kore ve Kazakistan, İstanbul, Ankara ve Adana Devlet Tiyatroları katılıyor. ÖNCE

GÖZ VE KULAK ZİYAFETİ
İlk biletli gösteri, 18 Mayıs'ta Kore Ulusal Tiyatrosu'nun 'Kore'nin Sonsuz Düşleri' olacak. Yaklaşık 2 saat süren bu gösterinin içinde, açılışta yapılan 40 dakikalık davul şovu da yer alıyor. Çok zengin bir kadroyla gelecek olan Koreliler, geleneksel kostümleriyle yaptıkları danslarla gözlere, geleneksel müzikleriyle de kulaklara ziyafet sunacak.

DUYGUSAL ALZHEİMER

Festivalin tek çocuk oyunu, 21 Mayıs'ta çift gösterim yapacak olan Adana DT'nin Define Adası olacak. Son gösteri İspanya Kulunka Tiyatrosu'nun oyunu Andre ve Dorin'de, replik kullanılmıyor. Yaşlı alzheimer çiftin yaşadıklarını ve çilelerini çok duygusal bir ifadeyle seyircisine aktaran İspanyollar, Antalya'da ilk kez sahneye çıkıyor.

ÖDÜL AVCISI
İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun 6 ödül aldığı prodüksiyonu Sessizlik, 18 Mayıs'ta 15.00 ve 20.00'de, 19 Mayıs'ta da 15.00 matinesinde Antalyalılarla tanıştırılacak. Moira Buffini'nin yazdığı oyunu Mehmet Birkiye'nin yönetiyor.

DÜYNANIN İLK 5'İNDE OLACAĞIZ
Beş yıl içinde dünyanın ilk 5 büyük tiyatro festivali içinde yer alacaklarını iddiasını hatırlatan Antalya Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Selim Gürata, artık gelenekselleşmiş bir festival oluştuğunu söyledi. Yabancı ülke tiyatrolarının katılım başvuruları ve seyirci katılımıyla rüştünü ispatlamış bir festival yapıldığını vurgulayan Gürata, geçen yıl 20 bin olan izleyici sayısını bu yıl arttıracaklarını söyledi. Gösterileri sanatsal, estetik ve gişe say��sına göre seçtiklerini açıklayan Gürata, başvuran tiyatroları Dış İlişkiler Festivaller Birimi'nin de değerlendirdiğini söyledi. Akdenizli sanatseverleri dünyanın en iyileriyle buluşturduklarını anlatan Gürata, 2 yıl sonra EXPO 2016 nedeniyle festivali önemli gördüklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En iyiler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN