Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan SUBAŞI: Kaza 'Geliyorum!' dedi

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Taksim öncesi, tweet atmıştım, "göz göre göre kaza geliyor!" demiştim… Gelecek yıl ve sonraki yıllar, yine aynı... Kaza, geliyorum diyor!
Bu yıl ucuz atlatıldı mı bilmiyorum ama hiç sanmıyorum!
Kimler işine ulaşamadı? İşsiz kalan aşsız kalan yaralanan sakatlanan! Maddi kayıplar kimbilir nerelere ulaştı...
Dilan ise medyaya da yansıyan olayın en somut mağduru...
Tek teselli can kaybı olmadı. Polislerin çektikleri ise cabası...
Günlerdir tartışılıyor, kimileri 'onlar da israr etmeyiversinler Taksim için' diyor. 'Devlet nereyi gösteriyorsa orada kutlasınlar bayramlarını onların niyeti bayram kutlamak değil anarşi yaratmak!' Kimileri de, 'o gün, emekçilerin bayramı ise ve onlar da hiç vazgeçmeden Taksim diyorlarsa ne olur devlet inadından vazgeçse' diye yorumluyor.
Bu yıl Taksim'deki inşaat ve çukurları, Vali Mutlu gerekçe göstermişti oysa, sonraki konuşmalardan anlaşılıyor ki önümüzdeki yıllarda,Taksim kutlamaları gündemden kalkacak! Neden?
İşçilerin ısrarı da, anladığım kadarıyla sadece bu yıl için değil önümüzdeki yıllarda da kaldırılmak istendiğini sezdikleri için.
Osmanlı'da olsun cumhuriyet döneminde olsun devlet geleneğimizdir, illa devletin demir yumruğu gösterilecektir!
İşin ilginç tarafı, "devletin demir yumruğu ibret içindir, indirilmezse bu halk düzelmez" diyenler halkın arasında bile az değildir.
Tabii indirilsin diyenler, 'öteki' saydıklarına indirilsin isterler. Ya da eylemin anarşiye dönüşeceği peşinen var sayılır.
Hangi ülkenin on binler, yüz binler anarşisti vardır? Hangi ülkede Dilan gibi bir genç kıza bir solukta devletin yetkilileri, hem de yoğun bakımda iken peşinen anarşist ilan ediverir! Onun geleceği ve psikolojisi hiç düşünülmeden… Devlet inadından vazgeçmişti. Hem bir mayısı bayram ilan etmişti hem de Taksim'de kutlamanın önünü açmış ve iki yıl huzur içinde kutlanmıştı… Ama kimse içine sindiremedi. İşçiler; "bize bu lutuf değildir, hakkımızı söke söke aldık" dediler ya devlet hafızası inadından vazgeçse de o lafı yemez! Unutmaz… Demir yumruk zamanı gelmişti! Hem bahane de vardı, Taksim'de kazı yapılmıştı.
Anarşi konusuna tekrar dönersek, hiçbir ülkenin yüzbinlerce anarşisti de olmaz teröristi de… Bunlar marjinaldir ve provoke etmekte mahirdirler… Hem de devletimizin; "illa yasak da yasak… Sen, kim güçlü görürsün" dediği zamanlar tam da marjinaller için provoke etmek isteyenler için en uygun zemindir ve tam zamanıdır… Öyle zamanlarda, sap ile saman karışır her eylemciye anarşist gözüyle bakılır, zannedilir ki bu ülkede yasa tanımaz anarşist, yüzbinlercedir ve ancak bunların da hakkından devletin demir yumruğu gelir!
Dilanlar da, o nedenle bir çırpıda anarşist ilan ediliverir!
Belli ki önümüzdeki yıllarda da bunları fazlasıyla yaşayacağız. "Kaza geliyorum" diyor çünkü!
En netameli olayda devlet bir akıl geliştirdi son dönemde! Kürt sorunu ya da adı her neyse, yasakla, demir yumrukla, öldürmekle, ölmekle, çözüm bulamadığını görünce farklı sivil ve siyasi yöntemlere girişti ve destek bekliyor şimdi!
Hem de kendi aklının yanında başka akillerden de yardım ve destek bekliyor!
Bu olayın yanında İşçi sınıfının ille de Taksim'de bayramı kutlarız ısrarının lafı mı olur.
Aynı geliştirdiği aklı ve soğukkanlılığını, sabrını diğer ve hatta çok daha masum eylemlere de uygulayamaz mı?
Bana göre uygulaması zorunludur… Tabii ki gösterilen meydanlarda miting yapılacaktır.
Kurallara saygı gerekir ama işçinin sadece bir mayıs kutlamalarının sembolik anlamı olduğunu, tüm sendikalar yıllardır hem de dayak, biber gazı ve canları pahasına anlatmaya çalışıyorlar!
Anlamaya çalışmak o kadar zor olmamalı…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan SUBAŞI: Kaza 'Geliyorum!' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN