Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Renkli Paskalya kutlaması

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Antalya'NIN Alanya ilçesinde tarihi Hıdrellez Kilisesi'nde Hristiyanlığın en önemli bayramı Paskalya yaklaşık 300 kişinin katılımıyla kutlandı.
AYİN YAPILDI

Hacı Mehmetli Mahallesi'ndeki Ortodoks kilisesi Hıdrellez'de Paskalya dolayısıyla ayin düzenlendi. Ayine katılanlar, mum yakarak dua ve ilahiler okudu. Yunan Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Pisidya Bölgesi Metropoliti Sotirios Trambas'ın yönettiği ayinin ardından başlayan kutlamalarda Alanya'da yaşayan yabancılar evlerinde yaptıkları yiyecekleri getirerek kahvaltı yaptı. Paskalya'nın sembolü renkli yumurtaların da dağıtıldığı bayramda kilise kapısında Hz. İsa'nın dirilişini sembolize eden yazılar yapıştırıldı. Metropolit Trambas, Alanya ve Antalya'da yaşayan Ortodoksların bayramını kutlamak için toplandığını söyledi. Trambas, "Rusya, Ukrayna, Gürcistan ve diğer ülkelerden gelenler için çok önemli bir gün. Bu yıl kilisenin onarımı başlayacak ve gelecek sene daha güzel bir mekanda Paskalya Bayramı'nı kutlayacağız" dedi.

89 YIL SONRA
Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Anjelika Anzhela Alanya'da 89 yıl sonra kilise ortamında ayin düzenlenmeye başladığını söyledi. Ayine Alanya dışından gelenlerin de katıldığını söyleyen Anzhela, "300 kişiye yakın katılım oldu. Katılımın yüksek olması bizi duygulandırdı. İleride kilise restore edildikten sonra daha güzel bir ortamda dua edebileceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Renkli Paskalya kutlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN