Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son 53 yılın en sıcak Nisan'ı

Giriş Tarihi: 7.5.2013

Aniden bastıran hava sıcaklıkları yeni bir rekor getirdi. Son yılların en sıcak Nisan günü 30 Nisan'da yaşanırken, uzmanlar sıcaklıkları karşı 'tedbir alın' uyarısı yaptı

Henüz aşırı sıcaklar kendisini hissettirmeden uyarılarda bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, tahminlerinde haklı çıktı. Nisan ayının sonlarına doğru aniden artan hava sıcaklıkları beraberinde yeni bir rekor getirdi. Meteoroloji Genel Müdürlülüğü'nün 1960-2012 yılları arasında tuttuğu kayıtlara göre son 52 yılın en sıcak Nisan günü, 30 Nisan 2001 tarihinde yaşanmıştı. 33,2 derece olarak ölçülen sıcaklık değeri geride kalan 12 yıl içerisinde aşılamamışken bu yılın 30 Nisan'ı yeni bir rekora ev sahipliği yaptı. 2 buçuk derece artan sıcaklık, son 53 yılın en sıcak Nisan gününün yaşanmasına neden oldu.

UYARI GELDİ
İl Sağlık Müdürlüğü de vatandaşlara uyarılarda bulundu. Haziran ayı itibariyle sıcaklıklarda ciddi artışların beklenmesi sokağa çıkacak vatandaşların bir dizi önlem almasını zorunlu hale getirdi. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmanın vücudun ısısının yükselmesine sebep olacağını ve bu durumun sıcak çarpmasına neden olacağını hatırlatan Sağlık Müdürlüğü, özellikle çocukları, yaşlıları, yüksek tansiyonu olanları, şeker, kalp ve solunum yolu hastalarını uyardı.

Adem Bilgin (Antalya İl Sağlık Müdürü)
SICAK ÇARPMASI ÖLDÜREBİLİR
Sıcak çarpan bir kişide; solunum hızlanması, nabız yüksekliği, idrar azalması, tansiyon düşmesi gibi belirtilerin gözlendiğini söyleyen İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin, bu rahatsızlığın uzun vadede daha kalıcı hasarlara yol açacağını aktardı. "Güneş veya sıcak çarpması acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilir" diyen Bilgin, şu uyarıları yaptı: -Günün en sıcak saatlerinde (10.00- 16.00) dışarı çıkmayın, denize girmeyin, güneşlenmeyin. Güneş altında korunmasız kalmayın. Sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat edin. -Güneşe çıkmadan veya güneşlenmeden önce deriye uygun bir koruyucu krem sürün. -Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alın. -Açık renkli, hafif, geniş ve pamuklu giyecekler tercih edin.

YENİ REKOR
Nisan ayının son haftası itibariyle aniden bastıran aşırı sıcaklar, ayın son günü en üst seviyesine ulaştı. 30 Nisan'da termometreler hava sıcaklığını 35,7 derece olarak gösterirken, ulaşılan bu değer son 53 yılın en sıcak Nisan günü olarak kayıtlara geçti. Sıcaklıkların aniden artmasıyla birlikte vatandaş soluğu plajlarda aldı. Özellikle Konyaaltı Plajı halkın ve şehirde bulunan turistlerin akınına uğradı, yaz görüntüleri yaşandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son 53 yılın en sıcak Nisan'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN