Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turuncu-beyaz yarış

ATSO'da seçimlerin ilk aşaması tamamlanırken, Çetin Osman Budak ile Ali Rıza Akıncı'nın rekabetinde kazanan henüz belli değil. SABAH Akdeniz grup grup seçimin analizini yaptı

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Batı Akdeniz Bölgesi'nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) seçimlerin ilk aşaması tamamlanırken, heyecan ise sürüyor. Son Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak ile rakibi son Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı'nın rekabetinde kazanan henüz belli değil. Her iki isim de mecliste 70'in üzerinde sandalye temsil hakkı kazandığını iddia ediyor. 127 üyenin bulunduğu mecliste, 64 üye sayısını bulan kazanacak. Seçimde Budak'ı destekleyeceğini beyan ederek 'turuncu' listeyle seçime giren ve kazanan grup sayısı 18. Bu gruplarda toplam 43 meclis üyesi bulunuyor. Ali Rıza Akıncı'ya destek vereceğini açıklayarak 'beyaz' listeyle seçilen grup sayısı 9, meclis üyesi sayısı ise 22. Ancak Budak yönetiminden dört ismi seçimlerde geride bırakarak sürprize imza atan 4 grupta da adaylar 'mavi' listeyle yarıştı. Bu dört grubun meclis üyesi sayısı ise 15. Bu meclis üyeleriyle birlikte Akıncı'ya destek veren meclis üyesi sayısı 37'ye ulaşıyor. Turuncu dışındaki renklerle meclise girenlerin Akıncı eğilimli oldukları konuşuluyor. Seçimin kaderini, turuncu ve beyaz dışında listelerle seçimi kazanan meclis üyeleri belirleyecek. Tarafsız listede 22 grup ve 62 meclis üyesi yer alıyor. Akıncı'yı destekleyeceği tahmin edilen "yönetimi deviren mavi listeler" dışında ise 18 grup ve 47 meclis üyesi bulunuyor. Seçimin kaderinde ise 4 meclis üyesine sahip olan 9'uncu (Tekstil) grup, 3 meclis üyesine sahip 14'üncü (Petrol) grup, 3 meclis üyesine sahip 25'inci (Dayanıklı tüketim) grup, 3 meclis üyesine sahip 26'ncı (Kuyumcular) grup etkili olacak.

İKİNCİ AŞAMA CUMA GÜNÜ
Seçimlerde ikinci aşamanın Cuma günü gerçekleşmesi bekleniyor. Her iki aday da 11 asil ve 10 yedek olmak üzere yönetim kurulu adaylarını meclisin takdirine sunacak. Seçimde, aday isimlerin çizilmesi halinde yönetime karşı listeden isimlerin girmesi de mümkün. Son seçimde, Budak başkanlığındaki yönetime, karşı listeden iki isim girebilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turuncu-beyaz yarış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN