Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diplomasiye Antalya ayarı

AKPM Başkanlığı yaptığı dönemde ikna edemedikleri Avrupalı parlamenterleri Antalya'da ağırladıklarını anlatan Çavuşoğlu, "Buradaki misafirlikten sonra kanaatleri hızla değişti" dedi

Giriş Tarihi: 8.5.2013
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Akdeniz TV'de Mevlüt Yeni, İdris Taş ve Nizamettin Şen'in hazırladığı Net Yanıt programına katıldı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı görevi ile Avrupa'da Türkiye'yi, Türk halkını temsil ettiklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Yörük çocuğu olarak, 2 dönem Avrupa'nın en büyük organlarında parlementerler meclisinde başkanlık yaptık. Şimdi Başbakanımız Tayyip Erdoğan'la başka hedefler için çalışıyoruz" diye konuştu.

İMAJA Antalya KATKISI
Turizmin ülkenin sadece gelir kaynağı olarak görülmemesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Turizm için ülkenin tanıtımı ve imajı çok önemli, dünyada insanlar ön yargılı, ilkokuldan itibaren başlayan eğitim ulusları birbirlerinin aleyhine ön yargılı bilmesine neden oluyor. Bizde de Avrupa'da da böyleydi. Türkiye'yi çadırlarda yaşayan göçebe hayatı yaşayan, geri kalmış bir ülke olarak değerlendiriyorlardı. Bu hızla değişti ve her geçen gün değişiyor. Bunda Antalya'nın büyük katkısı var" diye konuştu. Bunu AKPM'de de hissettiklerini anlatan Mevlüt Çavuşoğlu, "Bir kere Antalya'yı görmeleri yetiyor. Bize bakış açıları değişiyor. Aldıkları kararda bile biz bunu gördük. Avrupalı parlementerleri, Antalya'da ağırladık. Orada 3 saatte ikna edemediğimiz parlamenterlerin, burada gördükleri misafirperverlikten sonra kanaatlerinin hızla değiştiğine şahit olduk" dedi.

ANTALYA ŞAHA KALKACAK

Büyükşehir Belediyeleri Yasası ile ilgili görüşlerini de açıklayan Çavuşoğlu, "Bu yasayı hazırlarken bizi eyaletlere bölecek diye eleştirenler şimdi 2 ili birleştirip büyükşehir olalım diye çalışıyor. Bu yasayla Antalya şaha kalkacak, en basitinden geliri ikiye katlanacak. Turizm 12 aya yayılacak, kış turizmi canlanacak, golf tenisi gibi turizmden pay almamız artacak. Velodromla ülkelerin bisiklet milli takımları uzun süren antrenmanlarını buralarda yapacaklar. Belde belediyeleri kapanacak ama oraya ayrılacak para makam arabası ve şoförüne değil hizmet için harcanacak" diye konuştu. Büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı konusunda isminin geçtiğinin hatırlatılması üzerine konuşan Çavuşoğlu, "Biz hizmet için varız partim bana ne görev verirse o görevi en iyi şekilde yaparım ama ismimin bu görev için anılması hoşuma da gitmiyor değil" dedi.

İMAR TEK ELDEN
YENİ yasayla imar planlarının tek elden yapılacağını anlatan Çavuşoğlu, "Bugün Alanya'nın belediyelerine gidiyorsunuz, bir belediyede imar planı 3 kat, diğerine geçiyorsun 10 kat. Yolları bile fark ediyor. 650 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahip Antalya denizinden istifade edecek. Limanlar, çekek yerleri turizmden en iyi şekilde istifade edecek" dedi. Konunun oy kaygısı olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, "Biz bu işleri oy kaygısıyla yapmıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diplomasiye Antalya ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN