Talya Otel kapanıyor

Giriş Tarihi: 9.5.2013

Yıkılıp yıkılmayacağı yılan hikayesine dönen Divan Talya Otel, Koç Holding Yönetim Kurulu'nun aldığı ani bir kararla kapılarını kapatıyor

Divan Talya Otel, Koç Holding Yönetim Kurulu'nun aldığı ani bir kararla kapılarını kapatmaya hazırlanıyor. 32 yıldır Antalya turizmine katkı sağlayan otel 13 Mayıs Pazartesi günü son misafirlerini uğurladıktan sonra faaliyetlerini durduracak. Otelin yeniden hizmet vereceği tarih ise henüz belli değil.

BELEDİYE SORUNU

2 yıl önce oteli yıkıp yerine yeni ve daha modern bir tesis yapmak isteyen Divan Grubu'nun bu girişimi Muratpaşa Belediyesi'ne takılmıştı. 6 katlı otelin son 2 katının imar planında bulunmadığını belirten Muratpaşa Belediyesi, yapılması planlanan yeni otelin en fazla 4 katlı olmasına karar vermişti. Belediyenin aldığı bu kararın ardından yenileme çalışmalarını iptal eden Koç Holding Yönetim Kurulu, aradan geçen 2 yıl içerisinde konunun çözüme ulaşmaması nedeniyle oteli kapatma kararı aldı.

KARAR HOLDİNGTEN

Otelle birlikte Talya Convention Center'ın da kapatılması da beklenirken, tesisin Divan Grubu Yönetim Kurulu tarafından değil, bizzat Koç Holding'in aldığı bir kararla kapatıldığı öğrenildi. Otel yetkilileri konu hakkında hiçbir açıklama yapmazken, gözler Koç Holding'in bundan sonra alacağa kararlara çevrildi.

TALYA OTEL'İN TARİHÇESİ
STEIGENBERGER Grubu Antalya Belek'te bir tatil köyü yapmak amacıyla Antalya'ya geldi. Kent merkezine de tatil periyodundan önce kente gelen turistin geçiş oteli olarak kullanacağı bugünkü Talya Otel'i (İlk yapıldığında Antalya Otel'di) yapmayı planladı. Turizm Bakanlığı ise gruptan Talya Otel'i yapmasını, Belek'teki tatil köyü için kanun çıkarılacağını söyledi ve böylece Antalya kent merkezinin ilk 5 yıldızlı oteli Kasım 1976'da işletmeye açıldı. Bu arada Belek'teyapılmak istenen tatil köyü için izin çıkmayınca Steingenberger Grubu oteli İngiliz işletmeciye vererek Antalya'yı terk etti. Otel, uzun süre İngilizlerin işletmeciliğinde kaldıktan sonra Koç Grubu'na geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talya Otel kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN