Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Expo'da asıl amaç dünyaya tanıtım

Giriş Tarihi: 10.5.2013

Tarım Bakanı Eker, EXPO 2016 Genel Sekreterlik binasını açtı. Eker, en büyük amaçlarının EXPO ile Antalya ve Türkiye'nin tanıtımı olduğunu söyledi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2016 yılında EXPO'ya ev sahipliği yapacak olan Antalya'da Genel Sekreterlik binasının açılışına katıldı. Bakan Eker, Türkiye'nin yakın zamanda uluslararası organizasyonlardaki başarılarına dikkat çekerek, geçmiş yıllarda başlayan bu sürecin EXPO'nun tarihinde ilk kez Türkiye'de ve Antalya'da düzenleniyor olmasının bu sürecin çok önemli bir aşaması olduğunu söyledi.

HEM TANITIM HEM ALT YAPI

Bir yandan EXPO alanının düzenlenmesi, altyapı inşası sürerken, diğer yandan organizasyonun tanıtımının yapıldığının altını çizen Bakan Eker, "2016 vesilesiyle başta Antalya olmak üzere bütün Türkiye'yi dünyaya tanıtmak öncelikli amacımızdır. Her etkinliği, EXPO benzeri uluslararası organizasyonları sergileri takip edip, orada, 'Bu faaliyetlerin en güzeli 2016 yılında Antalya'da düzenlenecek. O tarihte sizi Türkiye'ye bekliyoruz' diyoruz" diye konuştu.

MERKEZ ANTALYA

EXPO Kanunu'nun yayınlanmasının ve yetkinin kendilerine verilmesinin ardından hazırlıkları en iyi ve hızlı bir şekilde sürdürmeye devam ettiklerinin altını çizen Bakan Eker, "Gerek Yönetim Kurulu olarak, gerek Ajans olarak, gerek Genel Sekreterlik olarak, bir yandan kurumsal yapımızı tamamlamak, bir yandan da EXPO alanının alt yapısını tamamlamak için büyük bir özveri gösteriliyor. Burada 2 bin 500 metrekarelik alanda EXPO, Genel Sekreterlik faaliyetlerini yürütecek, Ankara'da da ayrıca bir irtibat ofisimiz var. Ancak asıl merkez Antalya" dedi.

ALANIN HAZIRLANMASI

EXPO 2016'nın Antalya ve Türkiye'ye çok şey katacağına inandıklarının ifade eden Bakan Eker, "EXPO gerek istihdam, gerek turizm, gerek alt yapı, gerek tanıtım konusunda büyük katkı sağlayacaktır. Bunun için hep birlikte düzenli bir şekilde çalışıyoruz, yönetim kurulu toplantılarımızı aksatmadan yapıyoruz. Bizim bu yolda en çok istifade edeceğimiz ve destek beklediğimiz kuruluşlar, Antalya'daki sivil toplum kuruluşları, odalar ve adı her ne olursa olsun siyasi partiler ve Antalya'da yaşayan herkestir. Şu ana kadar herkesin yapıcı katkıları ve işbirliği var. Bundan sonraki süreç EXPO alanının hazırlanmasıdır" dedi.

SEDDE YAPIMI BAŞLIYOR
Çalışmalarla ilgili bilgi veren Eker, "Önümüzdeki hafta sedde yapımıyla ilgili çalışma başlıyor. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarının ortak çabasıyla bu hazırlıklar devam ediyor. Sahanın projelendirilmesi bir-iki ay içinde belli bir safhaya gelmiş olacak. Bütün bu safhaları kamuoyuyla paylaşacağız. Alanın düzenlenmesi, altyapının inşası, suyu, yolu, seddesi, ulaşımı planlanıyor" diye konuştu. Bakan Eker, EXPO 2016'nın Antalya ve Türkiye'ye çok şey katacağını da söyledi.

HÜKÜMET ARKASINDA
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ise EXPO sürecinde büyük emek harcandığını vurguladı. Hükümetin bu çalışmanın arkasında olduğunun altını çizen Altıparmak, EXPO ile Antalya'nın yeni bir lige atladığını söyledi. Süreçte başından beri önemli bir rol oynayan Ak Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak ise 2011 Kasım'da EXPO bayrağı teslim alındığından bu yana önemli bir aşama kaydedildiğini ve ofisin açılmasının da önemli bir kilometre taşı olduğunu kaydetti.
Akaydın, Eker'e dert yandı

AKAYDIN, EKER'E DERT YANDI
Açılış töreninde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın arasındaki neşeli diyalog dikkat çekti. İsmail Tosun, Nurettin Tursun ve Remzi Sadi olmak üzere CHP'den Ak Parti'ye geçen üç meclis üyesini hatırlatan Başkan Akaydın, Mehdi Eker'e dert yandı. Başkan Akaydın, "İkisi zaten Ak Parti'den daha iyi hizmet alacaklarını düşünüp bize gelmişlerdi, sonra yanıldıklarını anlamışlar ve size geldiler. Belki tekrar yanıldıklarını anlarlar" dedi.

BAKAN'DAN CEVAP

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise CHP'nin Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde iktidar olduğunu hatırlatarak, "Belediyede de iktidar sizsiniz, ona gelmişlerdir. Demek ki hatalarını anlayıp geldiler" şeklinde Başkan Akaydın'a cevap verdi.

SİMGE ÇİÇEKTE MANİPÜLASYON VAR
Bakan Mehdi Eker, EXPO 2016 Antalya'nın simgesi ile ilgili de konuştu. İnternet oylamasını değerlendiren Eker, simge çiçekle ilgili çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Simge çiçeği belirleme çalışmalarında tabiatta bulunabilmesi, işlenebilmesi, Türkiye ve bölgeyi tanıtabilmesi gibi kriterleri göz önünde bulundurduklarına değinen Eker, "İnternet üzerinden yapılan oylamada maalesef bir takım manipülasyonlar olduğunu tespit ettik. Orada birilerinin bir takım müdahalesi, yönlenmesi açık şekilde görülüyor. Belirli noktalardan oy verildiği tespit edildi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Expo'da asıl amaç dünyaya tanıtım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN