Safra yolları kanseri sinsice ilerleyebilir

Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emek, safra kesesi yolları kanserleri hakkında bilgi vererek, taşın kanser yaptığı görüşünün kesinlik kazanmadığını anlattı

Giriş Tarihi: 10.5.2013
Safra kesesi kanseri, sindirim sistemi içinde gelişebilen kanserler arasında 5'inci sıklıkta görülmekte. Bu kanser türü, daha çok 60 yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkar ve oldukça agresif seyirlidir. Kişi, safra kesesi işlev görmeden de yaşamını sürdürebildiği için genellikle kanser çok ilerlediğinde durumun farkına varabilir. İlerlemiş kanser vakalarında; sarılık, karında ve safra kesesinin bulunduğu alanda büyük bir kitle hissedilir. Ağrı daha az görülen bir belirtidir. Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kemal Emek, safra yolları kanserleri hakkında bilgi verdi.

NEDENİ TAŞ DEĞİL

Safra kesesi kanseri vakalarının yüzde 90'ının üzerinde, safra taşı da bulunduğunun gözlemlendiğini belirten Prof. Dr. Kemal emek, "Bu durum kanserin taştan etkilenerek ortaya çıkabileceğini düşündürse de "Safra kesesi taşı kanser yapar" gibi bir görüş kesinlik kazanmış değildir. Sadece taş ile kanserin sıkı birlikteliği yıllardır böyle bir kuşkuya neden olmaktadır. Safra kesesi taşının neden olduğu hastalıklar arasında kanser, en son sırada gelmektedir. Taş öncelikle enfeksiyon, safra yollarında tıkanma, sarılık ve pankreas iltihabına yol açar. Bu nedenle 'Kanser oluşumunu önlemek için ameliyat ile safra kesesi alınmalıdır' diye bir yöntem ve görüş yoktur" dedi.

ÖNCELİKLİ TEDAVİ
Safra kesesi kanseri tedavisinin; tümörün cerrahi yöntemlerle çıkartılmasını gerektirdiğini açıklayan Prof. Dr. Emek, "Bunun için karaciğerin bir kısmını almak da dahil olmak üzere çok büyük çaplı ameliyatlar yapılmaktadır. Ancak safra kesesi kanserleri belirlendiğinde hastalık çok ileri evrede olduğu için genellikle hastaların ameliyat şansları bulunmamaktadır. Bu durumda hastanın yaşamını daha konforlu hale getirici, ağrı azaltıcı ve sarılık giderici yöntemler uygulanmaktadır. Safra kesesi kanserlerinde kullanılan ve geliştirilen bazı ilaçlar hastalığı yavaşlatmaktadır" diye konuştu.

TEKRARLAYAN ENFEKSİYONLARA DİKKAT

Safra kesesi dışında, safra yollarında tekrarlayan enfeksiyonların, safra yolları kanserine yol açabileceğini belirten Emek, "Safra yolları enfeksiyonları sarılık ile birlikte seyreden; ağrı, ateş yüksekliği belirtileri veren bir rahatsızlıktır. Atakları şiddetli olduğundan hasta mutlaka hastaneye başvurur. Bu noktada çok sık tekrarlayan enfeksiyonların altında yatan nedenin araştırılması ve kanser olasılığının göz önüne alınması gerekir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Safra yolları kanseri sinsice ilerleyebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN