Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinüziti hafife almayın

Giriş Tarihi: 10.5.2013

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Hasan Yılmaz sinüzit, tedavisi ve korunma yolları hakkında bilgi verdi

Basit bir soğuk algınlığı olarak görülen, kendiliğinden geçeceği düşünülerek önem verilmeyen gribal bir enfeksiyon, doğru tedavi edilmediği takdirde sinüzite yol açabiliyor. Sinüzit ise kronik farenjit, kronik bronşit, gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyon ve apseleri, menenjit ve beyin apsesine kadar varabilen ciddi hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Hasan Yılmaz sinüzit, tedavisi ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

TIKANIKLIK YOL AÇABİLİR

Sinüslerde oluşan enfeksiyon anlamına gelen sinüzitin, sıklıkla soğuk algınlığı sonrasında oluştuğunu belirten Op.Dr. Hasan Yılmaz, "Sinüslerin burun içerisine açıldığı kanaldaki tıkanıklık, enfeksiyon gelişimine neden olur. Sinüzit; burnu ikiye ayıran kemikte belirgin bir eğriliğin olması, nazal polip, alerji ya da burun içindeki diğer yapısal anomaliler nedeniyle de oluşabilir. Sinüzitin en önemli belirtisi öne doğru eğilmekle artan baş ağrısıdır. Hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yüzde, ensede, alın bölgesinde ve dişlerde ağrı olabilir. Ağrıya eşlik eden koyu sarı yeşile dönük geniz akıntısı, burunda tıkanıklık, seste değişiklik, koku ve tat alma bozukluğu diğer belirtilerdir" dedi.

AMELİYAT NEDENİ

Sinüzit tanısının kulak burun boğaz muayenesi ve endoskopik muayene, direkt grafi ve sinüs tomogrofisi yöntemleri ile konulduğunu vurgulayan Yılmaz, "Akut, subakut ve kronik olarak sınıflandırılan hastalıkta; akut sinüzitler yaklaşık 4 hafta sürer. İlaç tedavisiyle ya da kendiliğinden geçer. Subakut sinüzit bir geçiş evresidir. Bu evrede akut sinüzit iyileşmemiş; kronik sinüzit ise tam olarak oluşmamıştır. Kronik sinüzit ise yaklaşık 3 aydan uzun sürmektedir. Öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Sinüzit kronikleşmişse yani ilaç ile tedavi edilemiyorsa cerrahi müdahale gerektirir" diye konuştu.

SİNÜZİTTEN KORUNMAK MÜMKÜN
Sinüzitin, tedavi edilse de tekrarlama riski olan bir hastalık olduğunu açıklayan Op. Dr. Yılmaz, sinüzitten korunmak için şu önerilerde bulundu:
Gribal enfeksiyon mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.
Enfeksiyon süresince burun daima açık tutulmalıdır. Bunun için okyanus sularını kullanmak ya da denize girmek sinüslerin boşalması açısından yararlıdır. Evde bir su bardağının içine bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat karıştırılarak hazırlanan sıvı ile burun içi yıkanabilir. Bunlar gribal enfeksiyon durumunda sinüslerin dolmasını engelleyecektir. Burnu açık tutmak için ayrıca mentol ve okaliptuslu buhar yapılabilir.
Islak saçlar dışarı çıkmadan önce mutlaka kurutulmalıdır.
Doğrudan rüzgara maruz kalınmamalıdır.
Alerji tedavisi ihmal edilmemelidir.
Burun kemik eğrilikleri, burun etlerinin büyüklük ve şişliği tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

BALON SİNOPLASTİ
Kronik sinüzit hastalarına "Endoskopik Sinüs Cerrahisi" ya da uygun görülen hastalarda "Balon Sinoplasti Cerrahi" yöntemi uygulanabildiğini açıklayan Yılmaz, "Endoskopik sinüs cerrahisinde sinüslerin doğal kanallarını tıkayan polip veya diğer anatomik bozukluklar düzeltilerek sinüslerin kanalları açılmaktadır. Fakat bu yöntem daha uzun iyileşme dönemi gerektirir. Komplikasyon riski açısından dikkatli ve özenli yapılması gereken bir ameliyattır. Balon sinoplasti daha güncel bir yöntemdir sadece yüz, alın ve geniz bölgesindeki sinüslere uygulanmaktadır. Hastanın bu yöntem için uygunluğu doktor tarafından belirlenmelidir. Bu tedavi ile hasta aynı gün taburcu edilmekte, ertesi gün işine dönebilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinüziti hafife almayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN