Binlerce yılda oluştu '50' yılda yok edildi

Giriş Tarihi: 13.5.2013

Türkiye'nin önemli kumul alanlarından biri olan ve binlerce yılda oluştuğu belirtilen Antalya'nın Demre ilçesindeki kıyı kumulu, insanoğlunun elinde son 50 yılda yok edildi

Türkiye'nin önemli kumul alanlarından biri olan Antalya'nın Demre ilçesindeki kıyı kumulu, insan eliyle 50 yılda yok edildi. 1973 yılından bu yana bölgede bilimsel araştırmalar yapan Prof. Dr. Turhan Uslu, 1962 yılında başlayan tahribatın ürkütücü boyutlara ulaştığını belirterek doğayı yok ederek turizmin gelişmesinin mümkün olmadığını söyledi.

KAÇAK KUM ALINIYOR

Geçtiğimiz günlerde Sülüklü mevkiinde kaçak kum alımıyla gündeme gelen Demre kumullarındaki tahribat, binlerce yılda oluşan doğal alanların insan eliyle bir kaç yılda nasıl yok edildiğini ortaya koydu. Turizm, seracılık ve diğer insan faaliyetleriyle adeta kuşatma altına alınan kumulda 2004-2013 arasında yaşanan son 9 yıllık değişim bile görenleri hayrete düşürüyor. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turhan Uslu, Demre kıyı kumuluna 1973'ten bu yana 4 ayrı bilimsel inceleme gezisi yaptıklarını belirterek bölgedeki tahribatın boyutları hakkında bilgiler verdi. 1988 yılında Prof. Dr. Jean- Marie Géhu ve Prof. Dr. Manuel Costa ile birlikte bölgede yaptıkları incelemeler sonucu kumula ait 100'ün üzerinde bitki türü tespit ettiklerini belirten Uslu, bu bitki topluluklarından 3'ünün dünyada yalnızca Türkiye'de bulunduğunun altını çizdi.

TAHRİBAT 1962'DE BAŞLADI

Uslu, Demre kumulundaki ilk büyük tahribatın 1962 yılında başladığını kaydetti. Geçmişte yapılan ağaçlandırma çalışmalarının ardından kumulun biyolojik çeşitliliğinin de tahrip edildiğine işaret eden Uslu, "Kumul, ikinci ve daha büyük tahribatı özellikle sera ve tarlalar ile gördü. Kumulun ortasındaki Demre çayının batı ve doğusundaki kumul alanlarının büyük kısmı seralarla kaplandı. Üçüncü büyük tahribat kumulun batısında kıyı kumul, acı su ve kıyı tuzcul ekosistemlerinin bulunduğu alanda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Beymelek Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Merkezi binası ve balık yetiştirme havuzları tesis edilerek olmuştur" bilgisini aktardı.

TURİZME TAHSİS EDİLDİ

Demre kumulunun son yıllarda turizme tahsis edilme çabalarına sahne olduğuna da değinen Uslu, Orman Bakanlığı'nın 1950-1991 yılında rüzgâr erozyonu için kumul ağaçlandırmaları yaparken, 1993 yılında bu alanları turizme tahsis etmesinin ilginç olduğunu dile getirdi. Uslu, 50 yıllık sürede alanın yaklaşık yüzde 75'inin tahrip edilmesinin ürkütücü olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Binlerce yılda oluştu '50' yılda yok edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN