5 yıldızlı tatil yapmak engellinin de hakkı

Turizm otoriterleri ile engelli STK'larının yöneticilerini buluşturan Turizmde Engellinin Yeri Paneli'nde, engelliler otellerdeki fiziki yapıların kendilerine uygun hale getirilmesini istedi

Giriş Tarihi: 14.5.2013
Büyükşehir Belediyesi'nin turizm otoriterleri ile engelli STK'larının yöneticilerini buluşturmak için düzenlediği 'Turizmde Engellinin Yeri Paneli'nde, engelliler herkes gibi 5 yıldızlı tatil yapabilmek için otellerin fiziki durumlarının kendilerine uygun hale getirilmesini talep etti. Spiker Gülgün Feyman moderatörlüğünde AKM'de düzenlenen panelde, söz alan STK'lar taleplerini sıraladı, ardından turizmciler yaptıklarını, yapacaklarını ve kamunun yapması gerekenleri anlattı.

TATİL İSTİYORUM

Panelin ilk konuşmacısı ikiz engelli çocuk annesi Antalya Gönüllüler Derneği ve Engelli Bireyler Derneği Başkanı Dr. Gülsüm Gülay Yılmaz, engellilerin de engelsizlerin de turizmden beklentilerinin farklı olduğuna inanmadığını söyledi. Çocuklarıyla birlikte her yere gitmeyi desteklediğini vurgulayan Dr. Yılmaz, "Ama gidişlerimiz sırasında birçok engellerle karşılaşıyoruz. Tatile gittiğim yerlerde çok az engelliyle karşılaşıyorum. Bir şekilde engellendiklerini düşünüyorum. İkinci problem personelin engelliye farklı davranmasını istemememiz. Aslında normal vatandaşlara yapılan yaklaşım olsun istiyoruz, sadece önlerinde engel olmasın" diye konuştu.

ALT YAPI İHTİYACI

Tatil yapmak beklentileri olduğunu belirten Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural ise özellikle otellerde tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlar için altyapı ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Karavural, "Bazı otellerin içinde bu altyapılar olmasına rağmen, dışarı çıkınca yüksek kaldırımla karşı karşıya kalıp hapsoluyoruz" dedi. Kendilerinin de arzuları ve zevkleri olduğunu dile getiren Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Rahim Esgi de, "Biz denizi göremiyoruz, ama denizden sizin kadar zevk alabiliyoruz. Otellere 5 yıldız takma imkanını verenleri kınıyorum. Çünkü 5 yıldızlı oteller düzenlenirken engelliler için aranan bir kriter yok" diye konuştu.

ENGELLİ TURİZMİ YAPALIM

Engelli nüfusun yüzde 70'inin AB ülkelerine seyahate gittiğini açıklayan POYD Başkanı ve Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ, "En çok tercih edilen İspanya ve İtalya. Her yıl yaklaşık 15-20 milyon civarında engelliyi ağırlayan bu ülkelerde oteller restoranlar ve caddeler engelliye göre düzenleniyor. Biz engelli turizminden acaba ne kadar para kazanıyoruz diye düşünebiliriz. Biz eğer engelliler için yaşanabilir hale getirirsek, biz daha fazla para kazanabiliriz" dedi.

Kayıtlarda çok az engelli olduğu görüldüğünden yakınan Ali Kızıldağ, 2005 yılında yapılan bir yönetmelikte toplam kapasitesi 80 oda ve üzerinde olan oteller ile tatil köylerinde en az bir oda olması gerektiğini söyledi. Yönetmelik sonrasında en son yapılan 2008 rakamlarına göre Türkiye'de turizm tesislerinde 1176 adet engellilere ait özel oda bulunduğunu belirten Kızıldağ, "Bu otel odalarının 605'i Antalya'daymış. Bu işi bir memleket meselesi haline getirmeliyiz" dedi.

OTELDE ALTYAPI OLSA NE OLUR?
Ülkenin genel kalitesinin söz konusu olduğunu belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık, sokakta engelli için altyapı ihtiyaçlara cevap veremezken otelde altyapı oluşturulmasının neye yarayacağını sorguladı. Ayık, "Biz bir takım işleri yaptık iyi yerlere geldik, yeni yatırımlar için keşifler de yapılıyor. Yavaş yavaş bunları yapabilir hale gelebiliriz. Engelli bireyler de bunlardan bir tanesi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yıldızlı tatil yapmak engellinin de hakkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN