Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın dev güçbirliği

Giriş Tarihi: 14.5.2013

Antalya'nın ileri gelenlerinin, eski yöneticilerin danışmanlığında kurduğu TEAM, kent sorunlarını bilimsel verilerle çözmeyi hedefliyor

Antalya'da kentlilik bilincinin oluşmaması, sivil toplum örgütlerinin yeterince faydalı hale gelmemesi ve aralarında güçbirliği yapamamaları üzerine kurulan Toplumsal Ekonomik Araştırma Merkezi (TEAM), Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın katılımıyla açıldı. Rixos Downtown Otel'deki açılış töreninde, eski emniyet müdürü TEAM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz neden bu örgüte ihtiyaç olduğunu anlattı. Akademi ile kent insanını bir araya getirip kent sorunlarına bilimsel verilerle çözüm üretmek istediklerini vurgulayan Yılmaz, ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunacaklarını duyurdu.

AMAÇ KENTLİLİK BİLİNCİ

Eski Vali Saim Çotur, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hasan Subaşı, eski Rektör Prof. Dr. Yaşar Uçar ve eski milletvekili işadamı Hasan Ünal'ın danışma kurulunda yer alacağını ilan eden Yılmaz, geçen 11 Mart'ta 22 kurucu üye ile TEAM'i kurduklarını açıkladı. Farklı alanlarda uzmanların çalışma kurulu vasıtasıyla her kurulun kendi alanında yaptığı araştırmalar sonucu sorunları tespit edeceklerini belirten Yılmaz, "Araştırma sonuçlarını bilimsel düzeyde değerlendirerek sorunlara çözüm üreteceğiz. Çözüm önerilerini sempozyum, panel, kolokyum şeklinde organizasyonlarla halkın erişimine sunacağız. Kentlilik bilinci oluşturmak istiyoruz. Antalya özelinde başlayan bu çalışmaları ülke genelinde yürütmek, vizyonumuzdadır" diye konuştu.

GELENEKLERİMİZ

Farklı fikirlerin ortak projelere dönüşebilmesi için gönüllerini ortaya koyan insanların kurduğu anlamlı bir derneğin açılışında bulunmaktan onur duyduğunu ifade eden Egemen Bağış ise AB sürecine ilk başladığında atılması gereken adımlardan birisinin sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesi olduğunu söyledi. STK'ları bir araya getirmek istedikleri zaman Kızılay, Yeşilay ve birkaç STK dışında örgüt bulamadıklarını hatırlatan Bağış, "Artık bin 500'ün üzerinde derneğimiz var. Bizler, göçmen kuşlar için bile vakıflar kurmuş, ortak aklı önemsemiş bir ecdadın torunlarıyız. Bize maalesef bu geleneklerimiz unutturulmuş. Türkiye AB standartlarını aşmış, Atatürk'ün çağdaş medeniyetler seviyesine hızla çıkma yolunda ilerliyor. Bunu anlamak istemeyen zihniyetler hala var" diye konuştu.

Darısı, İzmir'in başına
Avrupa Günü kutlamaları çerçevesinde Antalya'da bulunan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreterliği'ni ziyaret etti. Bakan Bağış, yeni hizmet binasının hayırlı olması temennisinde bulundu. Antalya'nın EXPO'yu aldığını belirten Bakan Bağış, "Darısı EXPO 2020 için İzmir'in ve 2020 Olimpiyatları için İstanbul'un başına" dedi. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, Bağış'a çalışmalar hakkında bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın dev güçbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN