Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan SUBAŞI: Dostluk ve siyaset

Giriş Tarihi: 14.5.2013
Demokrat Parti'nin Kepez ilçe kongresi Cumartesi günü yapıldı. Genel Başkan Gültekin Uysal da geldiği için hem onu hem de yıllardır görmediğim arkadaşları görmek istedim. Çoğunu görüyorum aslında. Sıkça beni ziyarete gelenler de oluyor ama bir kısmını gerçekten yıllardır görmüyordum özlem gidermiş olduk.
Geçen hafta genç genel başkan yine Antalya'daki ilçe kongrelerine katılmıştı ve ben kendisini görememiştim. Çünkü benim dönemimde belediye başkanlığı yapmış arkadaşlar, Kaş'ta birkaç gün tatil yapmak istemişlerdi.
Tatil aslında bahane, her yıl eşlerimizle birlikte ülkenin bir köşesinde buluşup özlem giderirdik ve epeydir görüşememiştik, bu yıl geçen hafta bir araya geldik.
Bu ekip, 12 Eylül sonrası sivil darbe denilebilecek yerel seçimlerde göreve gelmiş arkadaşlarımızdı.
1989 yılında iktidar partisi, bir il dışında hiçbir belediyeyi kazanamamıştı.
Onun dışında tüm illeri muhalefet kazanmıştı.
CHP ve DYP'li belediye başkanları aramızda çok iyi dostluklar oluşmuştu.
Sağ sol kavgası 20 yıl sürmüş sonunda bir de darbenin travmasını yaşamıştı Türkiye!
O dönemin sağ sol belediyeleri arasındaki dostluk tüm siyaseti etkilemiş ve sonunda çabalarımızla Demirel ve İnönü'nün birlikte koalisyon kurmasının temelleri atılmıştı.
Ciddi bir baskı gurubu oluşturmuştuk.
Bu iklim Türkiye'ye yayılmıştı. Liderlerin Diyarbakır'daki konuşmaları da bir ilkti. Çok şeyin çözülebileceği bir ortamdı ama vesayet rejimi o dönemde güçlüydü! Siyasetçinin alabileceği yol o kadardı. İnönü ve Demirel o ziyaretlerinde; "Kürt realitesi bir Türkiye gerçeğidir, inkar edilemez" demişlerdi ama arkasını getirememişlerdi!
İzmir'den Yüksel Çakmur, Muğla'dan Orhan Çakır ve bazı arkadaşların mazereti vardı ama Afyon'dan Mehmet Hancıoğlu, Manisa'dan Zafer Ünal, Denizli'den Ali Marım, Kütahya'dan İbrahim Özkaraca, Çankırı'dan Raif Oktay ve eşleri gelmişlerdi.
Kaş'ta kadim dost Emin Erdem ve eşinin konuk severliği ile dostluklar birleşince keyifli bir tatil oldu hem özlem giderdik hem de bol bol siyaset konuştuk.
Cumartesi katıldığım DP Kepez ilçe kongresi uzunca bir zamandır katıldığım ilk kongre. Çünkü birine katıldığım zaman diğer ilçelerden sitem aldığım için aktif siyasetin dışında kalmaya çalışan birisi olarak "Beni anlayışla karşılayın. Geçmişteki çabalarımız, bizi mazur gösterir" diyordum ama bu defa genç genel başkan Gültekin Uysal'ı da görmek istemiştim. Güzel bir konuşma yaptı. Her türlü donanımı olan çok iyi niyetli bir genç siyasetçi. Dilerim çabalarının karşılığını bulur. İyi ki kongreye katılmışım yıllardır görmediğim dostları da görmek fırsatım oldu.
Siyaset zor zanaat, fedakarlık ister! Hakkını vermek isteyenler için gerçekten çok sıkıntılı, zorlu bir süreçtir. Başarmak, yararlı olmak en mutluluk veren yanıdır ama en somut elde kalan, siyaset yapılan süreçte edinilen dostluklardır…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan SUBAŞI: Dostluk ve siyaset
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN