Türkiye'nin en iyi haber sitesi

72 saatte 13 nakil rekoru

Giriş Tarihi: 15.5.2013

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde 72 saatte 9 böbrek, 3 karaciğer ve bir kalp nakli olmak üzere 13 nakil yapılarak yeni bir rekor kırıldı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde 72 saat içinde 9 böbrek, 3 karaciğer ve bir kalp nakli olmak üzere birbirinden önemli 13 nakil operasyonunu gerçekleştirdi. Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, "İkinci günden sonra gece uyuduk sabah yeniden nakillere devam ettik" diye konuştu.

3 GÜN ARALIKSIZ NAKİL

Organ Nakli Merkezi'nde 3 günde yapılan 9 naklin ilki karaciğer yetmezliği nedeniyle Adana'dan gelen 2 yaşındaki Efe Yalçın'a babası Ramazan Yalçın'dan alınan karaciğer ile yapıldı. İkinci karaciğer naklinde ise 27 yaşındaki Fatih Acıcan, ölüm döşeğinde olan ağabeyi Gökhan Acıcan'a karaciğerinin 980 gramını verdi. Nakil başarılı ile gerçekleştirildi. Üçüncü karaciğer nakli ise 51 yaşındaki Namık Yıldız'a yapıldı. Tarsus Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen Abdülkadir İpekoğlu'nun (45) kalbi yakınları tarafından bağışlandı. Kalp Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde azrail ile ölüm kalım mücadelesi veren Mehmet Bülte'ye nakledildi. 6 saat süren naklin ardından 29 yaşındaki Bülte, sağlığına yeniden kavuştu.

9 BÖBREK NAKLİ YAPILDI

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 11 aylık Demir Özdemir'den alınan iki böbrekten biri 2 yaşındaki Neslihan Bozdoğan'a diğeri 3 yaşındaki İlker Pekdemir'e takıldı. 3 ve 4'üncü nakiller ise çapraz oldu. Emekli imam Turgut Sarıkaya (56) İzmirli Bahide Hündür'ün (45) böbreği ile Sarıkaya'nın eşi Hatice Sarıkaya'nın (45) verdiği böbrekle de Bahide Hündür'ün 23 yaşındaki oğlu Oğuz Hürdür hayata tutundu. Ayrıca kadavradan çıkan böbreklerden biri 46 yaşındaki Fatma Bal'a, diğeri ise aynı yaştaki Ali Ayvazoğlu'ya takıldı. Anne Azize Oynaz'dan (57) alınan bir böbrek Mehmet Oyman'a, baba Şeyho Çelik'ten alınan böbrek ise 35 yaşındaki kızı Dilek Gürsoy'a nakledildi. Son operasyonda ise Murat Könar'dan (25) alınan böbrek, ağabeyi İbrahim Könar'a (40) takıldı. Böylece 3 günde dünyada eşine az rastlanan seri kalp, karaciğer ve böbrek nakilleri yapıldı.

KÜÇÜK NESLİHAN HAYATA TUTUNDU
72 saatte 13 nakil rekoru kırılırken 2 yaşındaki Neslihan Bozdoğan da beyin ölümü gerçekleşen 11 aylık Demir Özdemir'den alınan böbrekle yaşama tutundu. Küçük Neslihan'ın sağlık durumu iyi.

24 SAAT DİKEN ÜSTÜNDE
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, merkez olarak 24 saat teyakkuz durumunda olduklarını söyledi. Bu kadar organ operasyonunun koordinasyon merkezinin canla başla çalışması ile gerçekleştirildiğini de belirten Dinçkan, "İki gün aralıksız nakilin ardından uyuduk. Üçüncü gün nakillere devam ettik. Üç günde 9 böbrek, 3 karaciğer ve 1 kalp nakli gerçekleştirdik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
72 saatte 13 nakil rekoru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN