2 bin yıl önceki Antalya modası

Giriş Tarihi: 16.5.2013

Antalya'nın 2 bin yıl öncesindeki takı, eşya ve aksesuar modasını gösteren Doğu Garajı- Halk Pazarı Kazıları'nda çıkan eserlerin sergisi Antalya Müzesi'nde ziyaretçileri büyülüyor

Antalya'nın kuruluş tarihini 100 yıl geriye çeken Doğu Garajı-Halk Pazarı (Attelia Nekropolü) kazılarından çıkartılan eserler, Antalya Müzesi'nin asma katında özel olarak sergileniyor. Birinci ve ikinci yüzyıllara ait paha biçilemeyen altın gibi değerli madenlerden yapılan takılar, büstler, süs ve aksesuarlar ile içecek kaplarının bulundukları mezarlar içindeki halini gösteren fotoğrafları önünde hazırlanan sergi, bir yıl boyunca gezilebilecek.

FOTOĞRAFLI SERGİ

Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Müze Müdürü Mustafa Demirel, Anıtlar Kurulu Müdürü Melike Gül, Myra-Andriake Kazı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik tarafından açılış kurdelesi kesilen sergiyi, ilk dakikalarında yaklaşık 200 kişi gezdi.

İNCE ZANATLA YAPILMIŞ
Antalya'nın ilk mezarlığı olduğu anlaşılan ve bu sayede kentin kuruluşunu 100 yıl geriye çekip kentin yüzölçümü hakkında fikirler veren nekropolde, 850 mezar bulunmuştu. Perge ile dönemsel özellikler gösteren mezar içlerindeki eşyalar, dönemin modalarını da yansıtıyor. Disk biçimli yivli takılar, düz dairesel kupaların moda olduğu anlaşılıyor. Özellikle ince zanaat gerektiren cam eşyalar, günümüzde kullanılmayan yapılış teknikleriyle göze çarpıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 bin yıl önceki Antalya modası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN