Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrencisine bire on katıyor

Öğretmenlerin karşılıksız etüt yapması, sürekli deneme sınavları ve öğrencilerin okuldan soğumasını önleyen aktivitelerle Gazi Anadolu Lisesi'ne 1 seviyesinde gelen öğrenci, 10 seviyesinde mezun oluyor

Giriş Tarihi: 16.5.2013

Antalya'nın kötü şöhretli okullarından Gazi Lisesi, 2005 yılında kazandığı Anadolu Lisesi statüsüyle öğrencilerin mensubu olmak için yarıştığı bir eğitim kurumu haline geldi. Öğretmenlerin karşılıksız etüt yaptığı, özellikle son sınıf öğrencilerine deneme sınavları yapılması ve öğrencinin okuldan soğumamasını sağlayan spor ve sosyal aktivitelerin bolluğu, okul nüfusunun yüzde 75'inin istediği üniversiteye yerleşmesini sağladı.

PROFESÖR NE DEDİ?
Özellikle güçlü ve özverili 68 kişilik eğitim kadrosu sayesinde kendilerine 1'inci seviyede gelen öğrencileri 10'uncu seviyeye çıkardıklarını gururla anlatan Okul Müdürü Hayri Bahşi, kayıt yaptırma hakkı olan öğrencilerinin 412 ile 450 arasındaki düşük puanlarla geldiğini söyledi. Çocuğunun kaydını yaptırmaya gelen Akdeniz Üniversitesi'nden bir profesörün kendisine anlattıklarını iftiharla açıklayan Bahşi, "Bir ay boyunca Antalya'daki Anadolu liselerinin son 10 yılını incelemiş. Bu okullar arasında öğrencisine en fazla katkı koyan okulun bizim okul olduğunu görmüş. Bana, 'Antalya'da aldığı öğrenciye bire on koyan tek okul sizsiniz. Belki siz farkında bile değilsiniz ama bilin diye söyledim' şeklinde yaptığı araştırmasını anlattı" diye konuştu.

HERKES ÇOK ÇALIŞIYOR
Öğrencilerinin yarış atına çevirmediklerini özellikle vurgulayan Bahşi, "Çünkü herkes çok çalışıyor. Biz fen ve diğer Anadolu liseleriyle rekabet ediyoruz. Öğrencilerimiz de istiyor. Onların istemesini sağlıyoruz. İstemezlerse bizim yapabileceğimiz bir şey yok zaten" diye öğrencilerin de başarılı olmaya istekli olmalarını sağladıklarını anlatıyor.

KAYNAK ÖNCE ÖĞRENCİYE

Okulun fiziki durumu sürekli yenileniyor. Her yatırım, önce öğrencinin ihtiyacını, sonra öğretmenlerin ihtiyacını karşılayacak sıralamayla yapılıyor. Alınan kaynak, önce sınıfların boyanmasına, pencerelerin değişmesine, spor imkanı yaratılmasına harcanıyor. Önemsendiklerinin farkına varan öğrenciler de öğretmenlerinin attığı her adıma karşılık veriyor.

KARŞILIKSIZ ETÜT
Öğrenciler hangi dersten geride olduğunu okul yönetimine söylüyor, yönetim de ilgili öğretmenlerle etüt ortamı yaratıyor. Öğretmenler odası her teneffüste onlarca öğrenciyle dolu. Hiçbir öğretmen, 'niye geldin ben dinleneceğim' demiyor. Öğrenciler sürekli çalıştırılıyor, sürekli sınavlarla ölçülüyor. Okulun tatil olacağı 14 Haziran'a kadar böyle devam edilecek. Deneme sınavı konusunda hiç sıkıntı çekmiyorlar. Bu konuda gerek dershanelerden, gerek yayınevlerinden destek alıyorlar.

TAMİRATLAR GECELERİ YAPILIYOR
Okul 24 saat kamerayla izleniyor ve personel bırakılıyor. Okulun tamiratları, bakımları, FATİH Projesinin alt yapısı akşam saatlerinde yapılıyor. İnşaat çalışmaları nedeniyle eğitim hiç aksatılmıyor. Okulda güvenlik, her yerden kolay toplu ulaşım, dershanelere yakınlık, doğalgazlı ısıtma, öğretmenlerin özverisi, hastaneye yakınlığı avantajları arasında.

GAZİ ANADOLU LİSESİ EĞİTİM KADROSU
OKUL MÜDÜRÜ: Hayri Bahşi
MÜDÜR YARDIMCILARI: Rifat Polat, İsmail Ulutaş, Eyüp Bozkurt
REHBERLİK: Ali Yılmaz, Barış Bayram, Hacer Dilek Bahçe
EDEBİYAT: Alper Erdoğuş, Asuman Boysan, Engin Küçükpınar, Fatma Demet Yılmaz, Gülser Doğançay, İsmet Güler, Mehmet Özbek, Nurcan Özyüksel, Pınar Acar, Türkan Bayrakdar, Vasfi Babacan
FELSEFE: Diler Orta Ersoy, Zehra Balaban
TARİH: Cem Nuh Yaz, Gülsen Uslu, Hülya Beypınar, Sabriye Okudan
COĞRAFYA: Ayten Bertiz, Erdinç Ceyhan, Güzin Kahya, Nuray Fesci
MATEMATİK: Ayperi Sapmaz, Elife Deniz, Esat Kumru, Matematik, Fatma Sinem Demir, Gülten Turgut, İbrahim Satılmış, Mesut Sevim, Mukaddes Gültekin, Salih Çoban, Sevilay Zanco, Şevket Yardımcı
İNGİLİZCE: Atila Alagöz, Canan İdacı, Derya Yıldırım Aksay, Funda Dağlıoğlu, Handan Gökçen, Hakan Erdoğan, Melek Uçar, Mine Öner, Seher Çetin Türeli, Yaşar Yolsal
ALMANCA: Berrin Örnekli, Emra Yaşar, Feryal Kızıltan Alkan
BİYOLOJİ: Olcay Deviren, Rukiye Ağırbaş, Salih Akyüz
FİZİK: Ahmet Güzel, Hakan Kurt, Zahide Aslan
KİMYA: Birol Ertekin, Ayşe Yeşim Yalçın, Nizamettin Alp
MÜZİK: Filiz Nerse, Y.Kemal Gürses
BİLGİSAYAR: Ayten Taşkın
BEDEN EĞİTİMİ: Filiz Sezen İlkul, Nevin Tekin, Hacı Karadağ
RESİM: Teoman Akbulut

KİTAP OKUMA ŞAMPİYONLARI
Her gün sürekli değişen ders saatlerinin ilk 20 dakikası, kitap okumaya ayrılıyor. Böylece Muratpaşa ilçesinde 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması'nda şampiyon olmakla birlikte, ilk 5'i de çıkardılar. Sırasıyla Gümüş Ercan, Gülay Uludağ, Gökçe Deviren, Saliha Mert ve Ferhan Karataş ilk 5'te yer aldı. Öğrenciler kitap okumayı ve okullarını o kadar çok seviyorlar ki üzerinde okullarının adının ve vizyonunun yazılı olduğu bir kitap ayracı tasarlayıp herkese dağıtmışlar.

SATRANÇTA İL BİRİNCİSİ OLDU
Okula gelmeden önce sadece piyonun, vezirin yerini bilen 11'inci sınıf öğrencisi Hakan Tüm, elde ettiği başarılarla öğretmenlerinin göğsünü kabarttı. Satrançta Antalya Gençler Şampiyonu olan Tüm, "Seçmelere girdim, 6'ncı oldum. Kaptan 5'inci ile maç yaparsan seni ilk 5'e alırım dedi. Beni turnuvaya götürdüler, ilkinde telefonum çaldığı için diskalifiye ettiler. Bir maçı da kazandım. Sonra oynatmadılar. Ben de hırs yapıp Çallıspor'da eğitim aldım. Takım kaptanıyla da bir turnuvada karşılaştım, yendim onu. Şimdi kaptan benim. Antalya Gençler Şampiyonu oldum. Ben de kendimden bu kadar performans beklemiyordum" diye nereden nereye geldiğini sıraladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencisine bire on katıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN