Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Menopoz döneminde beden ve ruh sağlığınızı koruyun

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Salar, menopoz dönemini anlattı

Giriş Tarihi: 17.5.2013
Kadınların hayatında en önemli dönüm noktalarından olan menopoz dönemi, birçok endişeyi de beraberinde getiriyor. Kadın yaşamının doğal evrelerinden biri olarak düşünülmesi gereken menopozun, tedavisi mümkün olmayan sorunların yaşandığı ve yaşlanmanın başlangıcı olarak görülmesi bu süreci zorlaştırıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Zeki Salar, menopoz döneminde olan kadınların bedensel ve ruhsal sağlığının nasıl korunması gerektiği hakkında bilgi verdi.

45 ÖNCESİ NORMAL DEĞİL

Menopozun, kadınlarda adet kanamalarının kesilmesi anlamına geldiğini belirten Opr. Dr. Salar, "Ortalama menopoz yaşı batı toplumlarında 50-51'ken Türkiye'de 47-49 yaş civarındadır. Menopozun 40 yaşından önce olmasına 'prematür menopoz' 45 yaşından önce olmasına ise 'erken menopoz' adı verilir. Her iki durum da normal değildir. 50'li yaşlarda görülen menopoz doğal bir süreç olarak değerlendirilirken, erken menopoz tedavi edilmesi gereken anormal bir durum olarak ele alınmalıdır. Bu nedenle erken menopoz özellikle ailesini tam oluşturamamış, çocuk yapma planlarını gerçekleştirememiş kadınlar için önem taşımaktadır" dedi.

KALP KRİZİ RİSKİ

Adet kanamalarında düzensizlik ve adet kesilmesinin menopoz döneminin ilk belirtilerinden olduğunu açıklayan Salar, "Ateş basmaları, terleme sıklıkla bu düzensizliklere eşlik eder. Kimi zaman birliktelik esnasında genital kuruluk, ağrı ve kanamalar görülebilir. Uzun süreçte menopoz öncesi dönemde yumurtalıktan üretilen östrojen hormon eksikliğine bağlı olarak, kadın vücudunda bir takım sorunlar oluşabilir. Bunların başında osteoporoz (kemik erimesi) gelir. Östrojen hormon eksikliğinin yol açtığı bir diğer sorun kalbi ve beyni besleyen damarlarda tıkanıklık ve daralma olasılığının artmasıdır. Menopoz sonrası dönemde kadınlarda kan yağlarında da olumsuz değişiklikler oluşmakta; kolesterol ve trigliserid düzeyleri yükselmektedir. Bu değişiklikler, kalp krizi ve inme (felç) riskinin artışına neden olmaktadır" diye konuştu.

RUHSAL DEĞİŞİKLİKL
Menopoz döneminde ortaya çıkan bedensel değişikliklere, azalan hormonların etkisi ile birtakım ruhsal değişikliklerin de eşlik edebileceğini vurgulayan Salar, "Sürece kendini hazırlamamış, doğru danışmanlık almamış kadınlarda adetlerin kesilmesi ile depresyona kadar varan ruhi değişiklikler görülebilir" dedi.

İLAÇ YETERLİ DEĞİL
Menopoz tedavisinin sadece ilaç tedavisi olarak görülmemesi gerektiğini söyleyen Salar, "Hastaya yeterli zaman ayrılmalıdır. Çoğu giren kadın ruhsal sorunlarını rahatlıkla paylaşamaz, saklamak ister. Bu durum kadını ruhsal olarak olumsuz etkilerken, tedaviye devamını engelleyebilir. Hangi tedavi yöntemlerinin seçilmesi gerektiğine kapsamlı değerlendirme sonrası karar verilmelidir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menopoz döneminde beden ve ruh sağlığınızı koruyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN