Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tyche Tapınağı ziyarete açıldı

Side'de, tarihi 1800 yıl öncesine uzanan Tyche Tapınağı restorasyonu bitirilerek turizm sektörüne kazandırıldı

Giriş Tarihi: 20.5.2013
Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side beldesinde, tarihi 1800 yıl öncesine uzanan Tyche Tapınağı'nın restorasyonu tamamlandı. Tapınak, Vali Ahmet Altıparmak'ın katıldığı törenle ziyarete açıldı.

VALİ TEŞEKKÜRÜ

Vali Altıparmak, toprak altında bulunan tarihi zenginliğin sahiplenilerek, ortaya çıkarılması ihtiyacına dikkati çekti. Side Tyche Tapınağı'nın etrafında yıkık yerlerin bulunduğunu belirten Altıparmak, bölgede çok fazla eser bulunduğunu ve hepsinin etap etap restorasyonunun yapılması gerektiğini kaydetti. Antalya'ya geldiğinden bu yana kapısını en çok çalan belediye başkanının Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar olduğunu dile getiren Altıparmak, "Hep benim karşıma, uygulanabilir projelerle geldi. Kendisini belediye başkanı olarak seçtikleri için Sidelileri de tebrik ederim" dedi.

938 BİN LİRA HARCANDI

Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar ise tapınağın ayağa kaldırılmasında kendilerine büyük destek veren Vali Altıparmak ile diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Uçar, restorasyonun toplam maliyetinin 938 bin lira olduğunu ifade etti.

ONAY BEKLENİYOR
Side'nin Koruma İmar Planı'nın, Antalya Bölge Koruma Kurulu tarafından onaylandığına işaret eden Uçar, planın bakanlık tarafından onaylanması durumunda, yeni imar planıyla beldede hem arkeoloji hem de sivil mimarinin korunacağını belirtti. Tyche Tapınağı, açılış törene Anadolu Üniversitesi Rektörü Davut Aydın, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tyche Tapınağı ziyarete açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN