Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akil insanlar Antalya'da

Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi heyeti Antalya'da turizmciler ve medya temsilcileri ile buluşup çözüm sürecini konuştu

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında Lale Mansur, Tarık Çelenk, Kadir İnanır, Şükrü Karatepe, Muhsin Kızılkaya, Öztürk Türkdoğan, Hüseyin Yayman ve Nihal Bengisu Karaca'nın yer aldığı Akil İnsanlar Akdeniz Bölge Heyeti 5'inci ziyaretini Antalya'ya gerçekleştirdi.

RAPOR HAZIRLANIYOR

Heyet Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Aslında bir şey söylemeye gelmedik. Sizleri dinlemeye geldik. Ne izahat ne de nasihat için buradayız" dedi. Heyetin aldığı görüşleri raporlayarak devletinin ilgi kurumlarına sunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şu şekilde devam etti: "Biliyorsunuz, devletimiz yıllardır ülkemizin ayağına pranga olan sorunu çözmek için bir süreç başlattı. Devletin tüm kurumları, askeri, polisi, istihbaratı, bu işin içinde. Bu kritik süreçte yol alırken devlet milletin fikrini önemsiyor. Milletinin fikrine de başvuruyor. Devletimiz vatandaşı ne düşünüyor, bunu bilmek istiyor. Bu aslında hem demokrasimiz hem de doğru işlerin yapılaması açısından çok önemli. Bunu yaparken de nabzı en doğru şekilde tutak istiyor. Onun için vatandaşın fikrini bürokratik yollarla ya da bir başka kanalla değil de sivil toplum vasıtasıyla soruyor. Bu anlamda da hepimize büyük bir görev düşüyor. Ülkesini, milletini, bayrağını seven insanlar olarak herkes üzerine düşeni yapmak zorunda."

BİRLEŞTİRİCİ UNSUR

Antalya temaslarının turizm sektöründen başlamanın doğru bir adım olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Ülkedeki huzur ortamının değişmesinden ilk etkilenen sektör turizm sektörüdür. Farklıları en hızlı bir araya getiren, kucaklayan turizm sektörüdür. Turizm sektörü karşılıklı anlayışın ve olgunluğunun mimarı durumundadır" dedi.

SAVAŞ KOLAY BARIŞ ZOR

Hisarcıklıoğlu'un ardından heyetin diğer üyeleri de kısa selamlama konuşmaları yaptı. Sinema sanatçısı Lale Mansur 20 yıldır barış için her şeye imza attığını söyleyerek, "Peki, ne olacak ya barış olmazsa? 20 yıl önce çok daha feci bir vaziyetteydik. Şuradan sağ çıkacağımız belli değil. Savaş kolay ama barış dediğiniz, o kadar çok yaralı insan var. Bizler birkaç tuğlayı üst üste koyuyoruz" dedi.

SON HIZLA BARIŞA
Ünlüoyuncu Kadir İnanır ise, "Size akıl vermeye gelmemiş sizden akıl almaya gelmişiz. Bu ülkenin dinamosusunuz. Tek net, öz sermeyeli bir sektör turizm. Türkiye'nin en büyük net gelirine sahip sektörü. Bu yaşadığımız süreci olumlu ya da olumsuz en yakın hisseden sektörsünüz. Bir ülkede huzur olmazsa turistte gelmez, turizmci yatırım yapmaz. En fazla desteklemesi gereken sektör sizsiniz. Barışa uzanan o güzel saygıdeğer ellerinizi birleştirelim barışa doğru son hızla yol alalım" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akil insanlar Antalya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN