Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İş var işçi bulunamıyor'

Isparta'da 190 işyerinin işçi aramasına rağmen eleman bulunamaması Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ergin'i çileden çıkardı: "Bize şartlı geliyorlar. Herkes masabaşında kolay iş istiyor."

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Isparta Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hüseyin Ergin, 190 işyerinin işçi beklediğini ancak yüzlerce kişinin de iş aradığını söyledi. Bu şartlar altında Isparta'da hala daha işsizlikten bahsedildiğini ifade eden Ergin, "Sorunu temelde çözme yoluna gideceğiz. Çocuklarımız meslek seçimini iyi yapamıyor. Un var, su var ama helva yapamıyoruz" dedi.

KARİYER GÜNLERİ
Önümüzdeki günlerde Endüstri Meslek Lisesi'nde kariyer günleri düzenleyeceklerini belirten Ergin, " Buradaki amacın çocukların en başından doğru mesleği seçerek ileride iş beğenmemezlik yapmasının önüne geçmek. Burada iki işverenimizle birlikte öğrencileri iş hayatında neler bekliyor? İleri de ne işle uğraşmak istiyorlar? gibi sorular yönelterek onları iş hayatına hazırlamaya çalışacağız. Öğrencileri ileriye dönük hazırlamanın yoluna gideceğiz" diye konutu.

BUNLARA İHTİYAÇ VAR

Isparta'nın bu çocuklara ihtiyacı olduğunu göstermek istediklerinin altını çizen Ergin şunları söyledi: "Bu okullarımız kısa yoldan iş hayatına atılmak isteyenlerin gittiği okullar. Bunları anlatacağız. İmalat sektörü çok önemli. Isparta'nın gelişimi için çok önemli bir sektör. Biz diğer okullarda da buna benzer çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca işverenlerimiz de bu çalışmada olacak ve onlar da iş hayatındaki isteklerini çocuklara aktaracaklar."

ŞARTLI GELİYOR
Isparta'da iş arayan işçilerin en başında şartlı geldiklerini vurgulayan Isparta Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hüseyin Ergin, "Zor olmasın, masa başı olsun gibi istekte bulunuyorlar. Bunları ortadan kaldıracağız. Bunlar varken hala daha Isparta'da neden işsizlikten bahsediyoruz? Niye biz bunları birleştiremiyoruz? Bunun nedeni ne? Temelde meslek seçimini iyi yapamamak. Kişi kaynakçı olmuş eğitimini bitirmiş 'hadi sana iş' 'ben çalışmam' diyor. Sen bunun eğitimini almışsın. O zaman bu okula gelmeyecek. Danışmanlarımız zaten okullarda bu yönde çocukları eğitmeye çalışıyor. Sorunu temelden çözme yoluna gideceğiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İş var işçi bulunamıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN