30 yıllık hayal gerçek oldu

Giriş Tarihi: 23.5.2013

Erzurum Valiliği görevine atanan Vali Ahmet Altıparmak kentteki son törende 30 yıldır yapılması planlanan teleferik projesinin temelini atarak kente veda etti

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak görevi yeni Vali Sebahattin Öztürk'e devretmeden önce yıllardır beklenen Tünektepe teleferiğinin temelini attı. Temel atma törenine Altıparmak'ın yanı sıra Ak Parti Antalya Milletvekili Vecdi Gönül, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Özel İdare Genel Sekreteri Faruk Karaçay, İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, CHP İl Başkanı Devrim Kök ve İl Genel Meclisi üyeleri katıldı.

HİÇ ÇALIŞMA YAPILMAMIŞ

Temel atma töreninde konuşan Altıparmak, 30 yıllık bir hayali gerçekleştirdiklerini söyledi. Tünektepe ile ilgili planların 1972 yılında başlandığını belirten Altıparmak, "Burası hakikaten çok güzel olmuş. Ama zamanla etrafındaki kötü yapılaşma çirkin bir hal almış. Buranın sade bir yapıya kavuşması, olabildiğince herkese açılması çok büyük önem arz ediyor. Geldiğimde söylemiştim. Şöhretli projeler, şöhretli sorunlar var diye, işte bu da şöhretli sorunlardan biriydi. Antalya için kronikleşmiş bir sorun. Herkes söylüyor ama nerede çalışma, nerede dosya dediğiniz zaman elde var sıfır. Başladığımızda elde bir dosya yoktu" dedi.

PLAN YOK, PROJE YOK

Altıparmak Antalya'ya geldiği günlerde teleferik projesine ait hiçbir çalışmanın yapılmadığı gerçeği ile yüzleştiğini belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bir teleferiktir konuşuluyor. Getirin dosyaları dediğimde inanın 1 satır yazı bulamadılar. Ne bir plan ne bir proje. Binlik, 5 binlik planlar ortada yok." Görev süresi boyunca sorunların tek tek çözüldüğünü anlatan Altıparmak, "Böyle güzel bir yerde böyle bir hayalin parçası olmak, bunu gerçekleştiriyor olmaktan ve işin başında olmaktan onur ve gurur duydum. Buranın bitmesi için gecemizi gündüzümüze kattık. Çalışmalarımız sonunda ancak bugüne yetiştirdik" dedi.

KATKISI OLANLARA TEŞEKKÜR

Tünektepe projesinin gerçekleşmesine katkıda bulunan herkese gönülde teşekkür ettiğini söyleyen Altıparmak, Antalya'ya ve Antalyalılara hakkını helal ettiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde Antalya'dan ayrılacak olan Altıparmak konuşmasını "İnşallah bir gün yolumuz Antalya'ya düşer, kısmet olur, biner, çıkar, gezeriz" şeklinde sonlandırdı. Teleferik projesi iki bölümden oluşacak. Birinci bölümde Tünektepe teleferik tesisleri, ikinci bölümde de Tünektepe günü birlik tesisleri yer alacak. Teleferik yatay uzunluğu bin 685 metre olan hatta saatte bin 200 yolcu taşıyacak. 8 kişilik kabinlerden oluşacak teleferik iki istasyon arasını 6-10 dakika arasında kat edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 yıllık hayal gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN