Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyaya örnek olduk

Okullarda 'değerler eğitimi'ni başlatarak 21 şehre örnek olan Antalya şimdi de dünyaya örnek oluyor. Çeşitli ülkelerden profesörler sistemi kendi ülkelerinde uygulamak istiyor

Giriş Tarihi: 27.5.2013
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın okullarda başlattığı 'değerler eğitimi', Türkiye'den sonra dünyaya da örnek oluyor. 28 Mayıs Salı günü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılacağı Uluslararası Antalya Değerler Eğitimi Sempozyumu'na, dünyanın çeşitli ülkelerinden eğitim uzmanı profesörler de davet edildi. Sempozyumu Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden meslektaşlarıyla birlikte izleyecek olan yabancı profesörler, değerler eğitimi sisteminin tamamını ya da benzerini kendi ülkelerinde uygulamak istiyor. Akdeniz Üniversitesi'nin paydaş olduğu projenin dokümanlarını 21 ilin milli eğitim müdürünün aldığını belirten Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, dolayısıyla 21 ilde aynı sistemin başladığını ya da başlayacağını söyledi. Antalya'daki 417 bin öğrencinin bu eğitimden yararlandığını açıklayan Gülay, sistemin zamanla 81 ilde uygulanabileceğini söyledi.

DİSİPLİN SUÇU DÜŞTÜ

Değerler eğitiminin başarısı ise somut verilere dayanıyor. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre değerler eğitiminin başlamasından sonra Antalya'daki okullarda disiplin suçları gözle görülür şekilde azaldı. Değerler eğitiminin öğrenciler üzerindeki bu etkisi, tüm yurtta ve dünyanın çeşitli ülkelerinin de dikkati çekmesini sağladı.

HER AY BİR KONU İŞLENİYOR

Antalya'nın akademik başarıda ve fiziki yapılanmada örnek bir kent olduğunu hatırlatan Gülay, "Ama biz insani değerleri olan, insan sevgisiyle dolu, ortak kent kültürü oluşturabilen, saygılı insanlar yetişsin istedik. Bu yüzden değerler eğitimini başlattık" dedi. Okullar her ay 'paylaşma duygusu', 'yardımlaşma' gibi konular belirliyor. Tüm öğretmenler ders sırasında bu konulara değinen anlatımlar yapıyor. Konunun anlatımı, görsellerin kullanımıyla zenginleştiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaya örnek olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN