Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmcilerden 'pazar' uyarısı

Giriş Tarihi: 30.5.2013

Semt pazarları turistik ürün haline gelince turist güvenliği yeniden gündeme taşındı. Kent Konseyi'nin raporuna göre, durum tehlikeli boyutlara ulaştı

New York Times'ın seyahat sayfalarında yer verdiği Türkiye'deki semt pazarları turistik ürün halini almaya başlarken, bu durum turist güvenliği konusunu yeniden gündeme taşıdı. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu'nun hazırladığı raporda, semt pazarlarıyla ilgili güvenlik tehlikesine vurgu yapıldı ve önlem alınması gerektiğini savunuldu. Rapordaki maddelerin başında ise 'yankesicilik' var.

TEKSTİL ALIŞVERİŞİ

Rapora göre, tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında artık semt pazarları geliyor. Acentelerin tur programlarına semt pazarlarını dahil ettiğinin vurgulandığı rapora göre, tekstil ürünlerinin de pazarda yer alması nedeniyle önceleri sadece gezmek, görmek amacı ile yapılan ziyaretleri son yıllarda önemli bir alışveriş boyutuna da taşındı. Rapora göre, Rus, Alman, İngiliz ve İskandinav turistler en az bir kere pazarları ziyaret ediyor. Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Antalya merkezindeki 20 semt pazarının yarıya yakınının turistler tarafından ziyaret edildiğini ve her gün binlerce turistin otel dışına pazarlar için çıktığını belirterek, semt pazarlarına artan bu ilginin birtakım güvenlik sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyledi. Yavuz, pazar ortamının kargaşasının yankesiciler için doğal bir ortam yarattığını savundu.

YAŞLI TURİST

Turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri semt pazarlarını yankesicilerin mesken tuttuğunu iddia eden Yavuz, "Halkın ve esnafın arasına karışarak gözüne kestirdikleri yaşlı turistleri çarpıyorlar. Para bozma ya da adres sorma bahanesi ile turistlere yaklaşan yankesiciler, pazar alanındaki güvenlik görevlilerine rağmen kayıplara karışıyorlar" diye konuştu.

BELEDİYELER

Yerel yönetimler ve Pazarcılar Odası'nın bir an önce güvenlik önlemlerini arttırması gerektiğini vurgulayan Yavuz, "Ayrıca pazar esnafının da bu kişileri takip ederek içlerine karıştırmamaları önemli. Sezon yoğunluğunun artması ile bu konunun önümüzde günlerde Antalya turizminin imajına vereceği zararı şimdiden öngörerek önlem alınmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmcilerden 'pazar' uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN