Risk varsa orman yasak

Giriş Tarihi: 1.6.2013

Antalya bölgesinde meteorolojik şartların en üst seviyeye ulaştığı dönemlerde ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar yasaklanacak

Antalya'da yangın riskinin yüksek olduğu ormanlık alanlara Antalya Valiliği'nin kararıyla 1 Haziran-31 Ekim tarihleri arası giriş ve çıkışlar yasaklandı. Manavgat Orman İşletme Müdürü İsmail Hacıoğlu, meteorolojik şartlar itibariyle orman yangın riskinin yüksek olduğu dönemlerde valiliğin kararıyla başta Belek, Manavgat Sorgun Çamlığı, Düzler Çamı, Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park alanı ve Bucakşıhlar köyü gibi riskli olan bölgelere belirlenen tarihlerde giriş ve çıkışların yasaklandığını söyledi.

POYRAZ FAKTÖRÜ

Orman yangınları için en riskli dönemin poyrazlı hava olduğunu belirten Hacıoğlu, ormanlık alanlara yakın bölgelerde geçişlerde vatandaşların duyarlılık göstermesi gerektiğini kaydetti. Ormanlık alana gelişi güzel atılan bir sigara izmaritinin binlerce hektar ormanlık alanı yok edebileceğini kaydeden Hacıoğlu, sahil ve yaylalarda buğday biçimi yapan biçerdöverlerin yanlarında yangın tüpü ve su deposu bulunmasının zorunlu olduğunu ifade etti.

BUNLARA DİKKAT

Hacıoğlu, "Ormanlık alanlara yakın bölgelerden geçerken sönmemiş sigara izmariti atımı çok tehlikeli. Enerji nakil hatları kontrol edilecek. Çobanların ateş, sahilde ise anız yakımına izin verilmeyecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Risk varsa orman yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN