Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşlı hastaya özel kapak

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'nde 74 yaşındaki bir hastaya dikiş hattı olmayan bioprotez kapak takıldı

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Antalya'da yaşayan ve şiddetli göğüs ağrısı ile nefes darlığı şikâyetiyle Medical Park Antalya Kalp Hastane'sine başvuran 74 yaşındaki İrfan Başer stentsiz (dikiş hattı olmayan) bioprotez kapak ile sağlığına kavuştu.

ŞİDDETLİ AORT TEŞHİSİ
Başer'e yapılan tetkikler sonucu şiddetli aort darlığı teşhisi koyuldu. 74 yaşındaki İrfan Başer'e yapılan operasyonu anlatan Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan, "İrfan Hanım muayene ve tetkik edildikten sonra, aort kapakçığında ciddi darlık saptandı. Ancak ek olarak kapakçığın bulunduğu aort damarının kök kısmının da dar olduğu görüldü. Bu tür durumlarda ameliyatla yerleştirilen kapakçıkların çapı ameliyat esnasında yapılan ölçümle belirlenir ve mümkün olan en büyük kapakçığı yerleştirmek en doğrusudur. Hastamızda yaşı gereği sürekli kan sulandırıcı kullanması uygun olmayacağı için bioprotez (metal olmayan) kapakçık tercih edildi. Ayrıca stentin extra yer kaplaması durumu nedeniyle dar aort kökü olan hastamızda, stentsiz olan bioprotez kapakçık kullanıldı. Böylece en dar alana, açıklığı en geniş olan kapakçığı yerleştirdik" dedi.

HANGİ KAPAK?
Prof. Dr. Okutan, hastaya hangi kapakçığın yerleştirileceğinin, hastanın yaşına, kilosuna, kadınsa doğurma isteği olup olmamasına, eşlik eden hastalıklarının varlığına göre belirlenmesi gerektiğini de vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlı hastaya özel kapak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN