Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Evrensel barış budur

Giriş Tarihi: 3.6.2013
Bazıları Türkiye'de gerilim yaratıp ülkeyi kaos ortamına taşımak için sinsi planlar peşindeyken, Antalya'da nezih bir topluluk "Evrensel Barışa Doğru" sloganıyla 11. Türkçe Olimpiyatları'nda bir araya geldi.
Akdeniz Üniversitesi Stadyumu'nda gerçekleşen 11.
Türkçe Olimpiyatları etkinliğinde bir tek koltuk dahi boş kalmazken, Antalyalıların barış ve hoşgörü isteği bir kez daha tezahür etti.
Daha çok yerele sadık kaldığımız için, 11. Türkçe Olimpiyatları'nın Antalya ayağında neler yaşandı bunları aktarmakta yarar var.
Bilenler bilmeyenlere anlatsın derler… Kısaca özetleyelim; Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 11.
Türkçe Olimpiyatları'nın Antalya etkinliği Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi'nin (AKDİM) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Akdeniz Üniversitesi Stadyumu düzenlenen gecede 21 ülkeden 72 öğrenci sahne aldı, Antalya'nın yanı sıra çevre illerden de gelen 40 bin kişi izledi. Bu arada değinmekte yarar var; bu yıl Türkçe Olimpiyatları etkinliğine, Antalya dışında, diğer illerde de gerçekleşen organizasyonlara toplam katılan ülke sayısı ise 140 olarak açıklandı.
Dünyada Birleşmiş Milletlere üye ülke sayısı 192, ancak bilinen ülke sayısı ise 236 olarak değerlendirildiğinde Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın ne denli itibar gördüğü ortaya çıkmaktadır.
Her iki rakam da baz alındığında, neredeyse dünyanın yarısından fazla ülkenin Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na iştirak ettiğini görmekteyiz. Bir not daha; Uluslararası Türkçe Olimpiyatları aynı gece canlı yayın olarak 65 ülkede izlendi.
Gelelim yine Antalya'mıza… Sunuculuğunu Ertem Şener ve Kosovalı öğrenci Ermira Krusha ile Tacikistanlı öğrenci Sohruh Yunusov'un yaptığı 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na protokol düzeyinde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları ve AK Parti Antalya Milletvekilleri Mevlüt Çavuşoğlu, Menderes Türel, belediye başkanları, bürokratlar, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.
Hoşgörü ve barış dileklerinin yaşatıldığı gecede zaman zaman eğlenceli, zaman zaman da hüzünlü anlar yaşandı.
Uganda'dan gelen öğrencilerin Denizli yöresi halk oyunlarını sunması, gözleri doldurdu.
İnsanın Uganda neresi, Türkiye-
Antalya neresi deyesi geldi. Dünyanın bir ucunda içinde Türkiye sevgisi dolu bir elçimizin, Ugandalı gençlerle kültürümüzün bir parçasını yaşatması "Evrensel Barışa Doğru" temasının en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıktı.
Cumartesi gecesi Antalya'da bu güzellikler yaşandı. Vesile olan herkese gönül teşekkürlerimi sunuyorum. 12. Türkçe Olimpiyatları'nda buluşmak üzere…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Evrensel barış budur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN