Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Opera-bale şöleni

20. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali muhteşem bir gala konseriyle başladı

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Aspendos Uluslararası Opera ve Balesi Festivali'nin 20'incisi, Arjantinli ünlü tenor ve şef Jose Cura'nın yönettiği muhteşem gala konseriyle başladı. Ünlü antik tiyatro, yine unutulmaz bir konsere daha mekan oldu. Şef Cura'nın bageti altındaki Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin (ANTDOB) orkestrası ve korosunun sunduğu konserde, dünyanın ve Türkiye'nin en iyi opera şarkıcılarından Gabrielle Philiponet, Marie Karall, Feryal Türkoğlu, Bülent Bezdüz, Birgül Su Ariç, Erdem Baydar, Efe Kışlalı ve Eralp Kıyıcı solist sanatçı olarak seyirci karşısına çıktı. La Traviata, Othello, Attila, Macbeth, Nabucco gibi opera eserlerinin en bilindik aryaların seslendirildiği gecenin sürprizi, Othello'nun "Già nella notte densa" düetini şef Jose Cura ile Gabrielle Philiponet ikilisinin seslendirmesiydi.

SANATÇI TEPKİSİ

Yaklaşık 2 bin kişiden oluşan seyirciler arasında, ANTDOB'un sanatçıları da vardı. Üzerlerinde 'baleye dokunma', 'sanatıma dokunma', 'sanata evet' gibi yazıların olduğu tişörtler giyen ANTDOB sanatçıları, Haziran ayında çıkarılması beklenen Türkiye Sanat Kurumu ile Sanatın Desteklenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'yla oluşturulmak istenen Türkiye Sanat Kurumu'nu istemediklerini ifade etti. Gecenin açılış konuşmasını yapan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Prof. Rengim Gökmen, sanatın milliyetinin olmadığını, özellikle opera ve balenin hiçbir siyasi, coğrafi sınır tanımayan sana dalları olduğunu söyledi.

GÖSTERGEDİR
Opera ve balenin her yerde kendini ifade edebildiğini söyleyen Prof. Gökmen, "Yalnızca evrensel kültür paydasında kendine yer bulamamış ülkelerde opera ve bale yoktur. Nerede opera ve bale varsa, orada uygarlık vardır. Bunun ülkelerin gelişmişlik ölçütlerinden en önemlisi olduğuna inanıyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Opera-bale şöleni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN