Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ormanda piknik yapmak yasaklandı

Giriş Tarihi: 4.6.2013 09:48

Gazipaşa orman yangınları ile mücadele komisyonu, kaymakam muhittin pamuk başkanlığında toplandı. Orman yangınlarıyla mücadele komisyonu tarafından alınan kararlar kamuoyuna açıklandı.

Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk başkanlığında toplanan Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu'nda, belediye başkanları, kolluk kuvvetleri temsilcileri, Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, çeşitli kamu kurumlarından temsilciler ve muhtarlar yer aldı. Demirli Çeşme odun deposunda gerçekleştirilen toplantıda orman yangınlarına karşı alınacak tedbirler gözden geçirildi.

Toplantıda konuşan Gazipaşa Orman İşletmesi Müdürü Halil Kısacık, orman yangınlarına karşı halkın duyarlılığını artırmak istediklerini belirterek yangınsız bir sezon diledi. Kısacık, 1 Haziran'da başlayan yangın sezonuna 90 yangın işçisi, 10 teknik eleman, 8 arazöz, 3 tanker, 2 ilk müdahale aracı ve 4 kuleci ile hazır olduklarını ifade etti.

İŞTE O KARARLAR
Toplantıda Gazipaşa Orman İşletme Müdürü Halil Kısacık, orman yangınları ile mücadele ve yapılan çalışmalar hakkında bir sunum yaptı. Sunumun ardından Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu tarafından alınan kararlar şöyle açıklandı:

"1- İlçe yangın komisyonu olarak zaman zaman yangına hassas köy ve beldelere gidilerek halkın orman yangınları yönünden bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

2- Yangın sezonundan önce ilgili kuruluşlar gece gündüz yardım talep edilebilecek telefon numaralarını ve yardım yapmaya karar verecek personelin isim listelerini Orman İşletme Müdürlüğüne bildireceklerdir. Orman İşletme Müdürlüğüne bildirilen isim ve telefon numaraları yangına hassas orman içi ve civarı köyler ile beldelerinde telefonları dahil edilmek üzere bir rehber haline getirilip, telsiz ve santral merkezlerinde yangın sezonu süresince bulundurulması sağlanacaktır.

3- 6831 Sayılı orman kanununun 04.07.1995 tarih ve 4114 Sayılı kanunla değişik 76. Maddesi gereğince devlet ormanlarında belirlenen konaklama yerleri dışında gecelemek, ocak yerleri dışında her türlü ateşin yakılması ile anız veya benzeri bitki örtüsünün yakılması yasaklanmış olup, bu hususun takibi Köy Muhtarlığı, Orman İşletme Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerince yapılacaktır.

4- Orman yangınları yönünden tehlikeli hava hallerinin devamı süresince İlçe Emniyet amirliği, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri diyalog halinde müştereken oluşturulacak timler devriye ve gözetleme amacıyla ormanın kritik noktalarına gönderileceklerdir.

5- Antalya Valiliği'nin 28.03.2013 tarih ve 2013/2 sayılı kararıyla giriş çıkış yasağı uygulanacak orman alanları ile etrafı dikenli tel ihata edilmiş orman ve ağaçlandırma sahalarına ne maksatla olursa olsun hiçbir şekilde giriş çıkış yapılmayacak, ateş yakılmayacak ve ateşli maddelerle dolaşılmayacaktır.

6-Orman sınırları içerisinden geçen devlet karayolu, köy yolu ve orman yolu kenarlarında piknik yapılması yasaklanmış olup, denetimi güvenlik güçleri ve Orman İşletme Müdürlüğünce koordineli olarak yapılacaktır.

7-Vatandaşların sadece kendilerine ayrılan alanlarda piknik yapmaları ve piknik ateşi yakmaları sağlanacak piknik alanları terk edilirken yakılan ateşlerin söndürülmesi ve çevrenin temizlenmesi sağlanacaktır.

8- Belediyeler; orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinalarını (dozer, loder, lastik tekerlekli kepçe gibi) hazır bulunduracaklardır.

9- Orman alanı civarında ve içindeki konaklama yerleri ile sanayi tesislerinde her türlü önlem alınacak, orman alanı ile aralarında koruma bandı oluşturulacaktır.

10- Orman yangınını gören veya haberini alan kişi ve kuruluşlar en yakın Orman İşletme Müdürlüğüne, 177 ücretsiz orman yangın ihbar hattına, 112 hızır, 155 polis, 156 jandarma veya 110 itfaiye telefonlarından birisini atayarak haber vereceklerdir.

11-Orman İşletme Müdürlükleri tarafından tüm imk'nlar ile orman yangınlarına müdahale edilecek ve gerekirse kamu kuruluşları ile özel sektör imk'nları seferber edilecek, yangının büyüklüğüne göre gerekirse askeri birliklerden yardım talebinde bulunulacaktır.

12- Gönüllü kuruluşlarca ve mahalli her türlü imkanlar kullanılarak orman yangınları ile mücadele konusunda yardımlaşma ve işbirliği en geniş ölçüde sağlanacaktır.

13-Gazipaşa Kaymakamlığınca yukarıda alınmış tertip ve tedbirlere tüm ilgililerin hassasiyetle uymaları, milli ekonomimiz bakımından son derece önemli olan iş bu karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanununun ilgili hükümleri ve 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66. maddesi uyarınca alınmış ve kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz edilen ve yukarıda belirlenen, kararın tatbik ve icrasına muhalefet, eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler hakkında, hareketleri ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 sayılı Kabahetler Kanununun 32. maddesi uygulanacaktır.

14- Antalya ili 28.03.2013 Tarih ve 2 Sayılı Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Kararı ile; 01 Haziran 2013 - 31 Ekim 2013 tarihleri arasında-giriş çıkışlar belirtilen ormanlık alanlarda gerekli denetim, Güvenlik Güçleri ve Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerince sağlanacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ormanda piknik yapmak yasaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN