Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'dan sağduyu çağrısı

Giriş Tarihi: 5.6.2013
İstanbul'da başlayan ve tüm yurda yayılan "Taksim Gezi Parkı" olayları ile ilgili Antalya'da vatandaşa provakasyonlara karşı dikkatli olma çağrısı geldi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, "Bu tür insancıl tepkiler bazen kontrolden çıkabilmektedir. Bazı kışkırtıcı odaklar organize olmayan kitleleri talana sürükleyebilmektedir" uyarısında bulundu. Akaydın, "Bu anlamda tepkinizi kontrollü ve barışçı bir şekilde eyleme dökmenizi, belki de ülke yararı için bir süre vazgeçmenizi diliyorum" diye konuştu.

DEMOKRATİK TEPKİ

Meydanlarda yaşananların bütün demokrasilerde olabilen bir tepki biçimi olduğunu ifade eden Akaydın, "Bütünüyle olaylara bakıldığında, sadece çevreci bir toplumsal tepki değil, Türkiye'de hoşgörüsüzlüğe, sevgisizliğe ve ötekileştirmeye karşı duyulan toplumsal bir patlama olduğunu görüyoruz. Bu olayların baş sorumlusu hoşgörüsüzlüğünü hala devam ettiren Sayın Başbakandır" dedi. Aile içi bir sağlık sorunu nedeni ile ABD'de olduğunu vurgulayan Akaydın, "Türkiye'deki ve Antalya'daki olayları birkaç gündür yurt dışından izliyorum. Bütün yüreğimle yanınızdayım. Artık eylemlere ara verilmeli" dedi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak da provokasyonlara karşı uyardı. Bir arada olmaya dünden daha çok ihtiyacın olduğunu vurgulayan Budak, "Polis baskısı olmaması halinde, vatandaşlar uygar bir şekilde tepkilerini dile getiriyor. Medeni bir şekilde protestolarını yapıyorlar" dedi. Budak, devlet büyüklerinden de insanları gerginlikten uzaklaştıracak ılımlı, olumlu ve yapıcı yaklaşımlar beklediğini ifade etti.

TÜRKİYE DERS ÇIKARMALI

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu da boyutu kitlesel protestoya ulaşan, güvenlik güçlerimizle vatandaşı karşı karşıya getiren bu tür olaylardan Türkiye'nin ders çıkarması gerektiğini belirterek, hükümeti sağduyu, vatandaşları da provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırdı. Eroğlu, Türkiye'de bir süredir uygulanan karar alma yöntemlerinin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti ve "Bu anlamda yetkili mercilerden gerginliği körükleyen değil, yatıştıran beyan ve kararlar beklemekteyiz. Muhalefetin de bu durumu oya tahvil etme çabasının doğru olmayacağı kanaatindeyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'dan sağduyu çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN