Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 bin ton atık yağ nereye gitti?

Antalya'da kullanılan 18 bin ton bitkisel yağın 3 bin tonunun peşine düşen Bitkiselder, doğanın zarar görmemesi için işletmecileri hassasiyete çağırdı

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Antalya'da kaybolan 3 bin ton atık yağın akıbetini araştıran Bitkiselder Başkanı Hüseyin Uluk, doğanın zarar görmemesi adına işletmeleri bu konuda hassasiyete davet etti. Araştırmalara göre geçen yıl Antalya'da 18 bin ton yağ kullanıldığını açıklayan Uluk, bunun 6 bin tonunun atık olduğunu, ancak bu atık yağların sadece yarısının nereye gittiğinin belli olduğunu söyledi. Kalan 3 bin atık yağın denize, toprağa karışmasından şüphelendiklerini belirten Uluk, "Belki de merdivenaltı firmalarca tekrar yağ olarak sofralarımıza geri gönderildi" dedi.

KAR AMACIMIZ YOK

Otel Teknik Müdürleri ve Yöneticileri Federasyonu'na bağlı derneğin kar amacı gütmeden bu işi sağlıklı yapmak için çalıştığını dile getiren Uluk, topladıkları atık yağların geri dönüşümü için bilinen fabrikalara ücretsiz olarak yönlendirdiklerini söyledi. Türkiye genelinde yarım milyon ton kızartmalık yağ kullanıldığını belirten Uluk, bunun atık kısmı 350 bin ton olması gerekirken sadece 7 bin ton toplandığını söyledi. Türkiye'de kişi başına 100 gramının sağlıklı şekilde kullanıldığını belirten Uluk, "Avrupa ülkelerinde bir buçuk kiloyu buluyor. Bir kilo atık yağ, bir milyon metreküp suyu kullanılamaz hale getiriyor" dedi.

BİZE ULAŞIN

Antalya halkını duyarlı olmaya davet eden Uluk, atık yağları toplayarak uygun koşullarda geri dönüşüm fabrikalarına teslim edilmesini sağladıklarının altını çizdi.

TESİS KURACAKLAR
Gerekli tonaja ulaştıktan sonra ise bir geri dönüşüm tesis kurulması ve doğaya zarar veren bu atık yağların enerji üretiminde kullanılmasını istediklerini anlatan Uluk, "Bize ulaşmak isteyen sağduyulu vatandaşlar, 0532 47 47 47 8 nolu telefonda bize ulaşabilirler" diye çağrı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 bin ton atık yağ nereye gitti?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN