Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyin kanamalarına karşı önleminizi alın

Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, beyin kanamaları ve bundan korunma yolları hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Beyin kanamalarının sebep olduğu ölümler çoğu zaman aniden, hiçbir belirti vermeden gerçekleşebilmektedir. Oysa ki pek çok farklı nedenle meydana gelen kanamalar, travma ve kazaların yanı sıra; yıllarca ilerlemesini sürdürmüş hastalıkların bir sonucu da olabilmektedir. Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu beyin kanamaları ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

ÖNLENEBİLİR!
Beyin kanamalarının tüm dünyada en çok ölüme sebep olan ve en çok sakat bırakan hastalıklar arasında ilk üç sırada yer aldığını ifade eden Op. Dr. Kılınçoğlu, "Beyin kanamalarına yol açan başlıca sebepler kafa travmaları ve doğumsal kusurlardır. Bu nedenlerin yanı sıra hipertansiyon ve kalp hastalıkları da beyin kanamalarının nedenleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Bu açıdan bakıldığında, beyin kanamalarının büyük bir kısmının önlenebilir olduğunu söylenebilir. Hastalıklara yol açan risk faktörlerini ortadan kaldırmak ve düzenli kontroller, hastalığın neden olabileceği beyin kanamalarından korunmaya yardımcı olmaktadır" dedi.

KOLESTROL VE YÜKSEK TANSİYON
Op. Dr. Kılınçoğlu, beyin kanamalarına neden olan hipertansiyon ve damar sertliği hastalıklarının aniden ortaya çıkmadığının, çoğu zaman doğumla başladığının altını çizdi ve açıklamasına şöyle devam etti; "Hastalığın temelinde; damarlarda biriken kolestrol ve kalsiyumun neden olduğu damar esnekliği kaybı bulunmaktadır. Esnekliğin kaybeden damar duvarları, kalbin her atımında daha fazla gerilirken; daha yüksek basınç gösteren kalp, daha çok yorulmaktadır. Süreç devam ederse, kan basıncındaki artış damar duvar yırtılmalarına neden olur. Bu tür damar yırtılmaları beyinde meydana geldiğinde ise ciddi hasarları beraberinde getirebilmektedir."

TEDAVİ EDİLMELİ!
Doğumdan itibaren, kişinin beyninde var olan damarsal bozuklukların ve aileden geçen kalp damar hastalığı yatkınlığının değiştirilemeyecek gerçekler olduğunu söyleyen Op. Dr. Kılınçoğlu, "Bu kişilerde çevresel risk faktörlerinin en aza indirilmesi gerekmektedir. Öte yandan beyinde tespit edilen baloncuk (anevrizma) ve damar yumakları (AVM) gibi doğumsal kusurlar, yüksek kanama riski oluşturduğundan hızla tedavi edilmeli, gerekirse cerrahi müdahale ile çıkarılmalıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyin kanamalarına karşı önleminizi alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN