Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıcak hasta etmesin

Giriş Tarihi: 7.6.2013

Memorial Antalya Hastanesi'nden Uz. Dr. Tolunay, sıcak havanın da etkisi ile çocuklarda görülen yaz hastalıkları hakkında bilgi verdi

Çocuklar için yaz mevsiminin anlamı; havuz ve denize girmek, açık havadaki oyun mekanlarında özgürce oynamak ve gezmektir. Ancak çocuğunuzun sağlığı için yaz aylarında onları bekleyen tehlikelere karşı dikkatli olmanız gerekir. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Orkun Tolunay, sıcak havanın da etkisi ile çocuklarda görülen yaz hastalıkları hakkında bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

PİŞİĞİ ÖNLEYİN

Pişiğin, bebeklerde en sık görülen deri hastalıklarından biri olduğuna değinen Uz. Dr. Tolunay, pişiğin önlenmesi için şu önerilerde bulundu: - Bebeğinizin bezini sık sık değiştirin. - Bez değiştirme sonrası mümkünse altını ılık suyla durulayın, özellikle bebeğinizin cildinin hassas olduğu ilk aylarda ıslak mendilleri alt temizliğinde kullanmayın. - Temiz bir havlu ile nazikçe kurulayın ve bebeğinizin altını havalandırın. - Bezi çok fazla sıkmayın ve cildinin hava aldığından emin olun. - Her bez değişimi sonrası krem kullanılmasına gerek yoktur. Geceleri ya da pişik oluşmuşsa kullanabilirsiniz.

İSHAL TEDAVİSİ
Uz. Dr. Tolunay ishal tedavisi hakkında şu bilgileri verdi: - Hafif ishal vakalarında tedavi evde yapılır. Anne sütü alan bebeklerde emzirmeye devam edilir. Anne sütü almayan 6 aylıktan büyük bebek ve çocuklara alışık oldukları sıvı gıdaların yanı sıra; pirinç lapası, muz, elma püresi, yoğurt, ayran gibi gıdalar verilir. İshal geçene kadar lifli ve yağlı gıdalardan uzak durulur. Öğün aralarında su verilmesi önerilir. - Orta ağırlıkta ishal vakalarında hastanede ağız yolu ile sıvı tedavisine başlanır. (Elektrolit solüsyonları) Tedaviye yanıt iyi ise 4-6 saat sonra beslenme başlanır ve hasta eve gönderilir. Kusma olursa tedaviye ara verilip tekrar denenir, aşırı kusma ve genel durumda bozulma durumunda damar yolu ile sıvı tedavisine geçilmesi gerekebilir. - Ağır ishal vakalarında hastaya hastaneye yatırılarak damar yolu ile sıvı tedavisi uygulanır.

TEHDİT EDİYOR
Tolunay, yazın ishal nedenlerinin başında enfeksiyonların geldiğini belirterek, "Yazın ishal yapan mikroplar; virüsler, bakteriler ve parazitlerdir. İshaller en sık 0-5 yaş grubunda görülmekte olup, ilk 2 yaştaki ölüm nedenlerinin başında gelmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcak hasta etmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN