Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havuzlara dikkat edin

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Antalya'ya gelen turistler ile sitelerde oturan Antalyalıların yoğun olarak kullandığı yüzme havuzları, yeterince temizlenmediği takdirde mikrop saçan su çukurları haline geliyor. Havuzlara gereken önemin gösterilmesinin insan sağlığı açısından ciddi riskler taşıdığını belirten Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi, havuzlarının yapım aşamasından kullanımına kadar dikkat edilmesi gereken çok sayıda ayrıntı olduğunu açıkladı.

OPERATÖRLER YAPMALI

Havuz kontrollerinde Sağlık Müdürlüğü ve yerel yönetimlere sorumluluk düştüğünü söyleyen MMO Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, Sağlık Bakanlığı'nın yönetmeliğini hatırlatarak "Yönetmeliğe göre havuz suyu operatörleri, yüzme havuzlarında kullanılan suyun kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik eğitimlerini almış olması gerekir. Havuzların standartlara uygun yapılmaması ve işletilmemesinin yanında; havuz kimyasallarında denetimin yapılmaması da büyük risk teşkil etmektedir" dedi. Barut, kimyasalların uluslararası standartlara uygunluğu hakkında da ciddi bir boşluk olduğunu iddia etti. Yüzme havuzlarındaki suyun içme suyu niteliğinde olması gerektiğine dikkat çeken Barut, temiz ve kaliteli su temini sürekliliği için otomatik dozlama sisteminin ve kumanda ünitesinin bulundurulmasının zorunlu olduğunu belirtti.

SİTE HAVUZLARI RİSK GRUBUNDA
MMO Başkanı Barut, en büyük risk grubunun apartman havuzları olduğunu aktardı. Havuz temizliklerini apartman görevlilerine yaptıran bina sakinlerine seslenen Barut, "Çalıştırılan personelin mutlaka yetkili kurumlarda havuz operatörlüğü eğitimi alması gerekir. Havuzlarda oluşacak hataları en aza indirgemek adına teknik elemanlar çalıştırılmalıdır. Site yöneticilerini bu konuda uyarıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havuzlara dikkat edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN