Türk vitesi zamanı

Ak Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak'tan EXPO çağrısı: EXPO çalışmalarında zaman açısından sınırda bulunuyoruz. Şimdi kurumların Türk vitesine takma vakti geldi dedi

Giriş Tarihi: 11.6.2013
EXPO çalışmalarının başından beri sürecin içerisinde olan ve EXPO'nun Antalya'ya kazandırılmasında önemli bir payı bulunan Ak Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, EXPO süreciyle ilgili bilgi verdi. Best Western Plus Khan Hotel'de gerçekleşen toplantıya, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse'nin yanı sıra, Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Ayık, Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer'in de aralarında bulunduğu sivil topluk kuruluşu temsilcileri de katıldı. EXPO ile ilgili çalışmalara bakıldığında bugün zaman açısından sınırda bulunulduğunu vurgulayan Badak, bir an önce ilgili kurumların harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Badak, "Bir yurt dışı EXPO katılımında diğer ülkeler hazırlıklarını tamamladıkları halde Türkiye bölümü karar ve bütçe onayları son haftalara kalınca bir danışmanımız telaşlanmış ve 'Eyvah biz yetiştiremeyeceğiz' deyince deneyimli diplomat 'Korkma evlat biz yarın Türk vitesine takar, hepsini geçeriz, açılışta kusursuz hazır oluruz, bizim hep böyledir' der ve söylediği gibi de olur. Zaman açısından sınırda bulunuyoruz, şimdi Türk vitesine takma vakti geldi. Bu konuda konseyin harekete geçmesi gerekiyor" diye konuştu.

RAYLI SİSTEM UZATILMALI

EXPO 2016 Antalya'yı, alanın hazırlanması, kentin hazırlanması, ülkelerin ve kuruluşların getirilmesi, ziyaretçilerin organize edilmesi olmak üzere 4 başlıkta değerlendiren Badak, EXPO'nun büyük bir bahçe hazırlamaktan ibaret olmadığını ifade etti. Şehrin hazırlanması konusunda en önemli konunun ulaşım olduğunu ifade eden Badak, Batı, Doğu ve Kuzey çevreyollarının tamamlanmasının yanı sıra, mevcut raylı sistemin, Meydan'dan Aksu'ya kadar, yaklaşık 15 kilometre daha kadar uzatılması gerektiğini vurguladı.

AKADEMİSYENLERE ELEŞTİRİ

EXPO'ya 147 hafta kaldığını ve bu haftaların çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Badak, temalı EXPO'da bitkisel alanda mesaj verecek unsurların belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Badak, "Ancak akademik uzmanlarımızın fuar alanı konusunda yeterli ölçüde girişimde bulunmadıkları duyumları alıyorum. Bilimsel içeriğin belirlenmesi konusunda endişe taşıyorum. Bilim adamlarımızın botanikte Türkiye'nin nasıl mesaj vereceği konusunda hazır olmadıklarını duyuyorum. Bu doğruysa gerçekten problem var demektir" dedi.

BÜYÜKŞEHİR'E GÖREV
Bu konuda özellikle Büyükşehir Belediyesi'ne önemli görevler düştüğüne dikkat çeken Badak, Büyükşehir Belediyesi'nin 'projeyi tamamlayacak bütçeye sahip değilim' dediği noktada, devreye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın girebileceğini söyledi. Badak, bunun için öncelikle Büyükşehir Belediyesi'nin konuyla ilgili harekete geçmesi gerektiğini kaydetti. Badak ayrıca, Havalimanı ile Pınarlı arasında, örneğinin ABD New York ile İngiltere Londra'da görüldüğü 2 kilometrelik monoray sisteminin yapılabileceğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk vitesi zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN