Engelliye asansör zulmü

Antalya'da tekerlekli sandalyeli engelliler ile organ nakilli hastalar Dumlupınar Bulvarı'nı AÜ Hastanesi'ne bağlayan üst geçitteki asansörün 17.00'den sonra kapanmasına tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 12.6.2013
Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği Başkanı (AKBÖHONDER) Mehmet Şahan, Engelliler Sanat Evi Başkanı (ESEB) Hülya Bostanoğlu ile dernek üyeleri Dumlupınar Bulvarı'ndan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geçişi sağlayan üst geçit asansörünün saat 17.00'den sonra kapatılmasına sert tepki gösterdi. Engelliler de bu nedenle birçok etkinliği takip edemediklerini ve en önemlisi hastaneye belli saatten sonra gidemediklerini söyledi. AKBÖHONDER Başkanı Şahan ile ESEB Başkanı Bostanoğlu, sadece bu üst geçitte değil bir çok üst geçitte aynı durumun söz konusu olduğuna dikkat çekti.

SAAT 17.00'DE KAPANIYOR

Bostanoğlu, sezon boyunca tekerlekli sandalyeye mahkum pek çok engelli üyesinin Antalyaspor'un maçlarını bu nedenle takip edemediğini söyledi. Üst geçit asansörünün mesai bitiminde kapanmasi nedeniyle engellilerin üniversite içindeki hiçbir etkinliği izleyemediğini de belirten Bostanoğlu, "Bunların en önemlisi üyelerimiz hastaneye, acile gelemiyorlar" dedi.

MAHSUR KALIYORLAR
Şahan ise ildeki en önemli üst geçit asansörünün saat 17.00'den sonra kapatılmasının kendileri için skandal olduğunu söyledi. Özellikle tekerlekli sandalyeye mahkum engellilerin asansör kapalı olduğu için karşıya geçemediğini de belirten Şahan, "Bu arkadaşlarımız mahsur kalıyor. Taksiye binmek istiyorlar ancak tekerlekli akülü sandalyeleri kapanmadığı için otomobile sığmıyor. Bu nedenle birçok engelli Antalyaspor Kavşağı'na kadar gidip buradan yolun karşısına geçmek zorunda kalıyor" açıklamasını yaptı.

GENÇLER KULLANIYOR

Mehmet Şahan, gündüzleri ise üst geçidi daha çok gençlerin ve sağlıklı kişilerin kullandığını söyledi. Üst geçit asansörünün yaşlılar ile engellilerin kullanılması gerektiği bilincinin gelişmediğini de belirten Şahan, "İhtiyaç sahibi dışındaki kimseler bu asansörü kullanıyor. Yaşlılar, böbrek hastaları ve engelli kardeşlerimiz ise mağdur oluyor" dedi.

İL GENELİNDE AYNI SORUN

Tekerlekli sandalyeye mahkum engelli Hasan Sakka, Hüseyin Topuz ve Faruk Özbek ise il genelindeki tüm üst geçit asansörlerinde aynı engelle karşılaştıklarını ifade etti. Yıl boyunca bu nedenle Antalyaspor maçlarına gidemediğini de belirten Hasan Sakka, "Yetkilileri uyardığım zaman Dumlupınar Bulvarı'ndaki üst geçit asansörü sadece birkaç kez kapatılmadı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliye asansör zulmü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN