Turizmde çalışacak 50 bin kişi aranıyor

Turizm yatırımlarıyla birlikte kalifiye personel sorunu arttı. İNKAY Başkanı Kanbir, turizm sektöründe boş olan kadro sayısının 50 bin olduğunu kaydetti

Giriş Tarihi: 13.6.2013
Antalya'da turizm yatırımlarıyla birlikte, kalifiye personel bulma sorunu da artıyor. Arzın talep üzerinde artmasıyla fiyatların ucuzlaması, karlılığın düşmesi gibi sorunların yanına, personel krizi de eklendi. Garson ve komi alanındaki boşluğu yaz tatilindeki öğrenciler doldururken, yabancı dil başta olmak üzere belli bir donanım isteyen alanlarda ise yeterli personel bulunamıyor. Personel krizinin orta vadede, kaliteyi ve müşteri memnuniyetini düşürmesi tehlikesi taşıdığı vurgulanıyor.

KATMERLENDİ
İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) Başkanı Talat Kanbir, 2013'te 33 yeni tesis açıldığını belirterek, "Minimum 400 odalı olan bu tesislerin her birinde asgari 350 personelin çalışması gerekiyor. Bu da toplamda 10 bin ek iş gücü anlamına geliyor" diye konuştu.

SORUN UZUN SÜREDİR VAR

Otellerin kalifiye personel bulma konusunda uzun süredir sorun yaşadığını, geçen yıl ise bu sorunun zirve yaptığını vurgulayan Kanbir, "Bu yıl, personel sorunu daha da katmerlendi. Belek ve Kundu gibi kurumsallaşmış, çalışanına iyi ücret ödeyen bölgelerde sorun yok. Ancak diğer bölgelerde büyük sorun var" dedi. Kalifiye personel sorununun, artık sadece personel sorunu haline geldiğini savunan Kanbir, "Eskiden İnsan Kaynakları departmanı olarak ana görevimiz, 'seçme ve yerleştirmeydi.' Ancak artık ara görevimiz, 'bulma ve işe alma' noktasına geldi. Bulduğumuz ile yetinmek durumundayız" diye konuştu. Antalya'da SGK kayıtlarına göre konaklama alanında 400 bin civarında çalışan olduğunu hatırlatan Talat Kanbir, "Turizmde, boşta olan iş sayısı yaklaşık 50 bin seviyesinde. 50 bin insan gelse iş bulabilir" dedi. Kanbir, ara elamanda sıkıntı yaşanırken, yönetici kadrosunda ise tersi bir durum olduğunu kaydetti. Kanbir, "Resepsiyonist ilanı verilince 10 başvuru geliyor. Ancak ön büro müdürü ilanı verilse başvuru sayısı 100'ü geçiyor. Turizm sektöründe, hızlı yükselme de sorunları arttırıyor" diye konuştu. Personel alanında yaşanan sıkıntılar nedeniyle, otellerde müşteri memnuniyetinin tehlikeye girdiğini vurgulayan Talat Kanbir, "Antalya'da misafir beklentileri yüksek. Yüksek kalite beklentisi var. Kalifiye personel sorunu nedeniyle, misafirler bu beklentiye cevap alamıyor. Turizmde ölçüsüz büyümenin sürmesi halinde, Antalya'nın imajıyla ilgili ciddi sorunlar oluşabilir" diye konuştu.

ÖĞRENCİ ÇALIŞANLAR
Üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde para kazanmak için otellerde çalıştığını hatırlatan Kanbir, "Bu nedenle yiyecek ve içecek departmanlarında personel sıkıntısı daha az. Departman yöneticileri, sektöre yabancı bu öğrenci- çalışanları eğitiyor. Öğrenciler komi yada garson olarak çalışabiliyor. Ancak yabancı dil başta olmak üzere belli bir donanım isteyen alanlarda ise personel bulmakta sorun yaşanıyor. Ayrıca öğrencilerin Eylül ayıyla okullarına dönmesiyle yiyecek içecek alanında da kriz yaşanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde çalışacak 50 bin kişi aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN