Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebeğinizin ağlaması endişenlendirmesin

Giriş Tarihi: 14.6.2013

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Yenidoğan Uzmanı Dr. Nemlioğlu, bebeklerinin ağlamasının nedenleri hakkında bilgi verdi

Aylarca devam eden sabırsız bekleyişin ardından, bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız an, dünyanın en büyük mucizelerinden birine de şahit olursunuz. Bundan böyle hayatınıza bir "Anne" olarak devam edeceğiniz gerçeği ise mutlu bir heyecanın yanı sıra; getirdiği sorumluluk duygusu ile endişe kaynağı olabilir. "Anneliğin ilk günlerinin keyfini ve mutluğunu doyasıya yaşarken, ilk kez karşılaştığınız durumların sizi telaşlandırmasına izin vermeyin" diyen Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Yenidoğan Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, bebeklerinin ağlamasının nedenleri hakkında bilgi verdi.

BEBEĞİM HASTA MI?

Bebekler için ağlamanın dış ortam ile iletişim kurma yöntemi olduğunu söyleyen Uz. Dr. Nemlioğlu, annelerin bebekleri ağladığında, hemen "Bebeğim hasta mı?" endişesine kapılmaması gerektiğini söyledi, ağlamanın nedeninin iyi bir gözlem ile anlaşılabileceğini anlattı. Nemlioğlu, "Gaz sancısı, aşırı sıcak ortam, açlık veya bebeğin kat kat giydirilmiş olması bebeğin başlıca ağlama nedenleri arasındadır" diyerek bu nedenler hakkında açıklamalar yaptı.

GAZ SANCISI ÇEKEN BEBEK AĞLAR!

Gaz sancısı olan bebeklerin kilo alımları iyi ve sağlıklı bebekler olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Nemlioğlu, "Genellikle doğumdan 2-3 hafta sonra, özellikle akşamları ortaya çıkan ağlama nöbetlerine sebep olan bu sancılar giderek sıklaşır. Bebek 6-8 haftalık olduğunda en yoğun şekilde kendini gösteren gaz sancıları yaklaşık olarak 3. ayda kesilir. Bu süre içerisinde ağlama krizlerini azaltabilmek için birçok ilaç ve davranış metodu denenmiş olsa da; bunların hiçbirinin bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamıştır" diye konuştu.

BEBEĞİ FAZLA GİYDİRMEYİN

Uz. Dr. Nemlioğlu, annelerin genellikle bebeklerinin üşüyeceğini düşünerek bebeğin bulunduğu ortamın sıcak olmasına özen gösterip, bebeği kat kat giydirme eğiliminde olduğunu belirterek, "Ancak ortam ısısının fazla olması ve bebeğin fazla giydirilmesi çok sık yapılan bir hata olarak kabul edilir. Emzirirken annenin sıcaklığı zaten bebeğin ısınması için yeterli olmaktadır. Bu sırada bebeği fazla giydirirseniz, bebeğin bunalıp ağlaması kaçınılmazdır" sözleriyle anneleri bilgilendirdi.

ACIKTIĞINI HABER VERİYOR

Bebeklerde en sık ağlama sebeplerinden birinin de açlık olduğunu anlatan Nemlioğlu; "Acıkan bebek ağlar. Yenidoğan bebeğin beslenmesini ise bebeğin kendisi yönetmelidir. Bebek acıktığında zaten ağlayarak uyaracağından zorlamaya gerek yoktur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeğinizin ağlaması endişenlendirmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN