Klima soğuğu kalbi tehdit ediyor

Giriş Tarihi: 14.6.2013

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bakalım, kalp hastası olanyara sağlıklı yaz için tüyolar verdi

Aşırı sıcaklar, klimalı çok soğuk odalara birden girilmesi gibi yaz mevsiminin getirdiği koşullar kalp ve damar sağlığı açısından risk faktörleri yaratıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Tamer Bakalım, kalp hastalığı riski ve kalp hastası olan kişilere sağlıklı bir yaz geçirmeleri için önemli önerilerde bulundu.

YAZIN RİSK YÜKSEK

Aşırı sıcaklarla birlikte yükselen tansiyonun kalp krizi riskini tetiklediğini söyleyen Op. Dr. Bakalım, aşırı sıcak ve aşırı soğukların damarın yükünü dolayısıyla kalbin yükünü arttırdığını belirterek, "Özellikle aşırı sıcaktan aşırı soğuğa geçiş, kalp spazmına yol açarak kalp krizi tehlikesini ciddi şekilde yükseltir" dedi.

KLİMALI ORTAM

Op. Dr. Bakalım, hava sıcaklığının çok yüksek oranda seyrettiği şehirlerde 40-50 derece sıcaktan, klimanın çalıştığı 18-20 derecelik bir ortama ani geçişin ya da dışarıdan eve gelip doğrudan klimayı çalıştırıp karşısına geçmenin kalp krizini tetikleyebileceğinin altını çizdi ve ideal klimalı ortam sıcaklığının 22 derecenin altında olmaması gerektiğini vurguladı. Klimalı ortamların akciğer hastalıklarına da neden olabileceğini, "Örneğin akciğerlerdeki oksijen kapasitesine ait bir bozukluk, kalp krizine ve kalp yetmezliğine neden olabilir" diyerek anlatan Op. Dr. Bakalım, bu nedenden dolayı da klima kullanımında önemli olanının soğuk değil serin ortamlar yaratılması olduğunun altını çizdi.

ILIK SUYLA BANYO
Özellikle yazın; sauna, hamam ve kaplıca gibi sıcak ortamların yanında, evde de çok sıcak su ile banyo yapılmasını önermediklerini dile getiren Op. Dr. Bakalım, banyo suyunun ılık olması ve banyoda kalış süresinin de uzun olmaması gerektiğini söyledi.

SOĞUK SU TEHLİKELİ!
Yaz mevsiminde kalp hastalarını bekleyen bir diğer tehlikenin sıcak altında uzun süre kaldıktan sonra birden soğuk bir havuza atlamak olduğunu dile getiren Op. Dr. Bakalım, "Soğuk su soğuk havadan daha tehlikeli olabilir" dedi ve bunun nedenini şu sözlerle açıkladı: "Soğuk su, kalp spazmına zemin hazırlar. Yani kalp damarları soğuğun etkisi ile ciddi oranda büzülerek kan akımı bozulur. Kişinin damar sertliği problemi olmasa bile daralmaya meyilli damarlar varsa bunlar bir takım tetikleyici faktörler sonucu kalp krizine kadar gidebilmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klima soğuğu kalbi tehdit ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN