Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turiste kantar işkencesi

Turist otobüsleri kamyonlar gibi kantara çekilmeye başladı. Otobüsüne kilolu yolcu denk gelen şoförler ağır cezalar ödüyor

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Müdürlüğü Yol Kenarı Denetim İstasyonlarının, içindeki turistlerle birlikte tartmaya başladıkları tur otobüslerine ceza üstene ceza yazması, turizm taşımacılarını canından bezdirdi. Uygulamanın bugüne kadar hayata geçirilmeyen yönetmeliğin sezonun başlamasıyla birlikte uygulanmaya başlamasıyla ortaya çıktığı öğrenildi. Yönetmeliğe göre her yolcunun en fazla 70, bagajının da 30 kilo olması gerekiyor. Tur otobüsleri aşırı kilolu veya bagajı ağır turist taşıyorsa ağır para cezaları ödemek durumunda kalıyor. İlk kez böyle bir durumla karşılaşan turist de durumdan rahatsız.

DOĞU BATI AYRIMI

Kantarlara çıkarılan tur otobüslerinde yolcu sayısı 100 ile çarpılıp üstüne otobüsün ağırlığı ekleniyor, toplam ağırlık bunu aşarsa ceza kesiliyor. Son iki ayda yapılan denetimlerde 100'den fazla tur otobüsü şoförüne 639 TL ile bin 200 TL arasında para cezası kesildi. Batı ülkeleri markalarının istihap hakkı 7 ton iken, doğu ülkeleri otobüslerininkinin ise 4 ton olduğu bildirildi.

BİZ KARGOCU DEĞİLİZ

Kanuna aykırı davranılmasını istemediklerini ama bagaj ağırlığının kontrol edilmediği tur otobüslerine esneklik yaratılmasını istediklerini belirten TÜRSAB Başkanı Kerim Çavuşoğlu, "Turiste niye bu kadar kilolusun, ya da niye fazla eşya aldın deme lüksümüz yok. Fazla bagajları olduğunda ek ücret de almıyoruz. Biz kargocu değiliz, denetime de karşı değiliz. Belgesiz gayri resmi iş yapanlar tabiî ki cezalandırılsın" diye konuştu. Serik-Manavgat arasındaki istasyonda otobüsler, yoğunluğun olduğu gece saatlerinde kantara sokuluyor. Şoförlerin şikayeti üzerine olay yerine giden gazeteciler fotoğraf çekmek isteyince, güvenlik görevlileri bölgenin kamu alanı olduğunu söyleyip kameraların önüne geçti. Fotoğraf çekilmesine izin vermeyen görevliler, görüntü almak için bölge müdürlüğünden izin belgesi istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turiste kantar işkencesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN