Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erkeklere müjde...

Giriş Tarihi: 16.6.2013

Medical Park Antalya Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Koşar, ürolojik kanser ameliyatlarından sonra gelişen idrar kaçırma ve iktidarsızlık problemleri hakkında bilgi verdi

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Koşar, son zamanlarda pek çok kanser türünde olduğu gibi erkeklerdeki ürolojik kanserlerde de ciddi artış olduğunu belirterek, "Bilindiği gibi günümüzde erken evre kanserlerin en etkili tedavisi cerrahi yöntemlerdir" dedi. Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Koşar, cerrahi yöntemlerin genellikle organı kısmen alma ya da tamamen alma şeklinde olduğunu vurgulayarak "Ürolojide en sık gördüğümüz iki kanser türü olan prostat kanserinin ve invaziv mesane kanserinin cerrahi tedavisinde hasta organ tamamen alınmaktadır. Bu tür ameliyatlardan sonra idrar kontrolünde ve ereksiyonda problemler sıklıkla yaşanmaktadır. Bu problemler, hastalar kanserden kurtulmuş bile olsalar, hastalarda ciddi sağlık ve sosyal problemlere sebeb olmaktadır" diye konuştu.

TEKNOLOJİ GELİŞTİ

Prof. Dr. Alim Koşar, bu problemlerin genellikle ilaç tedavisi ile düzelmediğini hatırlatarak "Fakat bu tür hastalardaki idrar kaçırma ve iktidarsızlık problemleri teknolojideki gelişmelere parelel olarak geliştirilmiş oldukça etkili yapay cihazlarla başarılı bir şekilde düzeltilebilmektedir. Özellikle prostat ameliyatlarından sonra oluşan idrar kaçakları cerrahi olarak takılan yapay sfinkterlerle çok başarılı bir şekilde düzeltilebilmektedir" dedi.

HAYAT KALİTESİ BOZULUR
Yine bu grup hastalarda oluşan ereksiyon problemlerinin de hastaların hayat kalitesini ciddi oranda bozduğunu söyleyen Koşar "Bu hastalardaki iktidarsızlık problemleri genellikle ilaç tedavisine cevap vermez. Bu nedenle bu hastaların tedavileri ancak halk arasında mutluluk çubuğu denilen penil protez takılarak düzeltilebilmektedir. Hem idrar kaçırma problemi, hem iktidarsızlık bu hastalarda beraberce karşımıza çıkabilmektedir. Bu tür hastalarda da aynı anda hem penil protez hem yapay sfinkter takılarak, hastaların hem idrar kaçırma problemi, hem de iktidarsızlık problemi düzeltilebilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkeklere müjde...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN